Zapowiedzi

„Hamlet w ruchu” w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie

Sztuka Nowa zaprasza na pokazy spektaklu Hamlet w ruchu, które odbędą się 21.09.2023 o g. 19:00 oraz 22.09.2023 o g. 13:00 i 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury ul. Elektoralna 12 w Warszawie. Kolejne pokazy: 11.10.2023 w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Zapraszamy na wieczór z teatrem szekspirowskim w najlepszym tradycyjnym wydaniu. Poczujcie mury starych pałaców Elsynoru przesiąkniętych zapachem władzy. Zanurzcie się w duszną politykę Danii. Tu możecie spodziewać się tradycyjnych akcentów – tylko męskich ról, złego traktowania kobiet, zawodowej hierarchii i manifestacji kompleksów.

Świadomi potrzeb nowoczesnego człowieka, dorzucamy trochę memów, czerstwych żartów, prawdziwych aktorów (z telewizji) i kieliszek prosecco. W ten niezapomniany wieczór wystrzeli Was najbardziej charyzmatyczny polski wodzirej. Chcecie sprawdzić kto? Wpadajcie!

W kontekście współczesnych zagadnień i napięć społecznych, okazało się, że z kanonicznego tekstu Szekspira można wydobyć zarówno temat kształtowania się tożsamości Pokolenia Z, jak i diagnozę ekonomicznej kondycji niezależnych artystów oraz polskiego teatru. Dylematy Hamleta możemy potraktować nie jako zaprzeczanie sensowi życia i napiętnowanie aktów odbierania go, ale jako metodę de-komponowania rzeczywistości scenicznej i stawiania jej kluczowych pytań – zarówno tych dotyczących ekonomicznej sytuacji twórców, jak i samego fenomenu teatru.

Sztuka Nowa po serii eksperymentalnych działań i produkcji m. in. „Pompa funebris”, „Last: ostatni taniec Niżyńskiego”, „IV RP Snów” i „Przestrzenie Kobro” również stanęła przed podobnym dylematem, o jakie i czyje potrzeby zadbać w procesie artystycznym – czy zaprosić widza do teatru, czy go z teatru wyprosić i wprowadzić w nową przestrzeń performatywną? Rozważania te popchnęły twórców Sztuki Nowej do kolejnych pytań – czy „Hamleta” należy sprzedawać, podawać na tacy w ekskluzywnej restauracji, czy raczej go spalić? Praca nad spektaklem odbywała się w procesie kolektywnym, z zaostrzeniem fokusu według poniższego rozróżnienia:

Reżyseria: Dawid Żakowski; Tekst i dramaturgia: Patrycja Babicka; Choreografia: Daniela Komędera-Miśkiewicz; Muzyka: Katarzyna Piszek aka KASAI i A_GIM; Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski; Reżyseria dźwięku: Adam Jankowski; Scenografia: Sebastian Żwirski; Artysta wizualny: Konrad Tułak NGHTLOU i Adrian Cognac; Produkcja i koordynacja: Iwa Ostrowska; Performerzy: Kamil Adamus, Marek Bula, Konrad Duplicki, Maciej Feliga, Paweł Mandziewski, Agata Zataj.

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstu „Hamlet” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.

Wykorzystano fragment remixu „Popołudnia Fauna” Debussyego autorstwa Bartosza Samitowskiego oraz fragment live act’u Agima Dżeljilji i Jerzego Przeździeckiego z 2022 roku z Audioriver.

W spektaklu występują elementy nagości. Rekomendowany wiek: 15 +

Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Komuna Warszawa, Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Chorea.

Pokaz spektaklu realizowany dzięki wsparciu m.st. Warszawa.

Produkcja premiery została dofinansowana w ramach programu OFF Polska dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bilety dostępne w przedsprzedaży:

https://kicket.com/warszawa/teatry/sztuka-nowa,939/hamlet-w-ruchu,19465?eventId=255508&fbclid=IwAR02b-ptoBLBSsmtqQ96IpqsNCrmDWauUgtx8_xslHPNnLv2jgcS5IXUlHE#

Szczegóły wydarzeniu na FB:

21 września 2023: https://fb.me/e/32nu6k5bn

22 września 2023: https://fb.me/e/1vCv1J0Sr

fot. PatMic

Komentarze
Udostepnij