Zapowiedzi

“Humanka” Jarosława Murawskiego – premiera w łódzkim Nowym

W Teatrze Nowym trwają próby do spektaklu “Humanka” Jarosława Murawskiego w reż. Leny Frankiewicz. Premiera 31 stycznia.

Akcja “Humanki” dzieje się w nieodległej przyszłości, w świecie zdominowanym przez technologię.

Ludzie żyją w otoczeniu humanoidów – obdarzonych sztuczną inteligencją robotów stworzonych na podobieństwo człowieka. Humanki i humani wyręczają ludzi w pracy, ale pełnią też funkcję idealnych partnerów życiowych – idealnych, bo wyposażonych zgodnie z potrzebami właściciela.

Jedną z takich humanek kupuje bohater sztuki Em, który po kilku nieudanych relacjach z kobietami postanawia zainwestować w relację ze swoją własną fantazją. Humanka Szi niczym się nie różni od żywej kobiety, co początkowo sprawia Em wiele satysfakcji. Miesiąc miodowy kończy się, gdy okazuje się, że – podobnie jak każdy człowiek – Szi wyposażona jest w emocje i dąży do realizacji własnych potrzeb…

“Humanka” to miłosne science-fiction opowiedziane w błyskotliwy, dowcipny sposób, ale nie pozbawione poważnych refleksji o przyszłości ludzkiego gatunku, który sam dla siebie jest największym zagrożeniem. Czy człowiek w swoim dążeniu do perfekcji i technologizacji życia stracił podstawową dla człowieczeństwa umiejętność budowania relacji?

Czy w świecie, w którym łatwiej jest kupić związek niż go budować, jest jest jeszcze miejsce na miłość? Co jest smutniejsze od robota, który ma w sobie więcej emocji i empatii niż człowiek?

“Humanka” to opowieść o początku końca naszej cywilizacji. Świat, w którym roboty będą bardziej ludzkie i empatyczne niż ludzie, jest przecież spełnioną apokalipsą.

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

reżyseria: Lena Frankiewicz
scenografia i kostiumy: Mirosław Kaczmarek
choreografia: Karolina Kraczkowska
muzyka: Filip Kaniecki
video: Mateusz Zieliński

asystent reżysera: Łukasz Gosławski
inspicjentka: Teresa Hajman
występują:
Monika Buchowiec, Mirosława Olbińska, Anna Bieżyńska (gościnnie), Marianna Zydek (gościnnie), Łukasz Gosławski, Dymitr Hołówko, Michał Kruk, Adam Mortas, Bartosz Turzyński
Komentarze
Udostepnij