Zapowiedzi

I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej w Białymstoku

Konkurs odbędzie się 22-24 marca bieżącego roku. 

Wielokrotnie nagradzani recytatorzy z 14 województw zaprezentują się przed białostocką i podlaską publicznością już 23 i 24 marca 2024 roku w Akademii Teatralnej i Uniwersyteckim Centrum Kultury. OKR im. Doroty Radomskiej to nie tylko festiwal słowa, ale również piosenki aktorskiej i autorskiej oraz poezji śpiewanej.

Uczestnicy konkursu już w piątek spotkają się w Fundacji Pracownia Teatralna Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej przy ul. Mickiewicza 71a w Białymstoku, aby wyruszyć do Supraśla, do legendarnego już Teatru Wierszalin, gdzie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. To ważna część przygotowań do prezentacji konkursowych, które będzie można oglądać niemal przez całą sobotę w Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza 14 w Białymstoku na Sali Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego.

Dzięki wsparciu wielu partnerów, wśród których jest m.in. Województwo podlaskie (podlaskie.eu), Miasto Białystok (www.bialystok.pl), Uniwersytet w Białymstoku, Książnica Podlaska, Teatr Kamienica w Warszawie, Nie Teatr w Białymstoku i wspomniana już Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,

Filia w Białymstoku czy firma Aquarius, wstęp na przesłuchania konkursowe jest bezpłatny. Wejściówki można rezerwować wypełniając krótki formularz dostępny pod linkiem: https://forms.gle/hFBn7YBpLCCmXYi4A

W niedzielę, 24 marca organizatorzy zapraszają do Uniwersyteckiego Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie o godzinie 12:00 odbędzie się koncert galowy reżyserowany przez Michała Kurka – aktora znanego z wielu ról telewizyjnych i filmowych oraz ze sceny Teatru Polskiego w Warszawie. Po koncercie zostaną wręczone nagrody OKR im. Doroty Radomskiej, przyznane przez wybitne jury w składzie: Justyna Sieńczyłło, Sylwia Achu, Artur Dwulit, Krzysztof Korotkich, Paweł Szymański.

Patronka konkursu – Dorota Radomska była artystką totalną. Obdarzona nietuzinkową urodą i wyjątkową wrażliwością, wzruszała i bawiła widzów przez prawie trzy długie dekady. Jej domeną stały się role wielkich dramatycznych bohaterek. Dość wymienić Panią Betterton ze „Stworzeń Scenicznych” April De Angelis, Helenę Dulską z „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, Małgorzatę z „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa czy Ałłę z „Gąski” Nikolaja Kolady. W kabaretach wyjątkowo udanie wcielała się w postać Hanki Ordonówny. Hipnotyzowała i zachwycała wierne rzesze widzów, nie tylko na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, ale również w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w musicalu „Korczak” czy „Skrzypek na dachu”. Była bardzo wyczulona na jakość słowa, sens i przesłanie tworzonych spektakli, wyjątkowo pracowita i pokorna wobec sztuki, stanowiła wzór do naśladowania dla młodych teatralnych adeptów. Odeszła w wieku pięćdziesięciu lat, 8 września 2016 roku, pozostawiając trudną do wypełnienia, w świecie kultury naszego miasta i regionu, lukę.

Komentarze
Udostepnij