Zapowiedzi

„Identity Crisis Network”- platforma dialogu skierowana do przedstawicieli świata kultury Europy Środkowej i Wschodniej

Od 19 listopada do 5 grudnia 2024 r. odbędzie się szereg webinarów online w języku angielskim, których podsumowaniem będzie konferencja w Zagrzebiu w 2025 r. Trwające trzy tygodnie dyskusje skupią się wokół tematu szeroko pojętej tożsamości i podmiotowości w świecie kultury. Wydarzenia zostały przygotowane przez zespół kuratorski z Chorwacji we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach polskiego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE 2025.

„Identity Crisis Network” to projekt oparty na badaniach artystycznych, który powstał dzięki współpracy chorwackiego kolektywu kuratorskiego KUCCA z niezależnymi kuratorami Vera Zalutska, Michaliną Sablik i badaczem Luką Cvetkovic. Projekt identyfikuje, łączy, wspiera i promuje wspólne praktyki artystyczne, dyskursy i problemy pojawiające się wśród młodego pokolenia praktyków kultury w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest aktywniejsze zaangażowanie się w politykę tożsamości nie poprzez jednostronną krytykę, ale poprzez badanie jej potencjału do generowania zmian w dziedzinie sztuki, a tym samym uniknięcia marginalizacji poszczególnych grup zawodowych.

I część projektu – cykl webinarów

Pierwsza część obejmuje cyklu sześciu webinarów w formie debat online poświęconych koncepcji tożsamości postrzeganej przez pryzmat technologii, feminizmu, teorii queer, dekolonializmu, polityki i filozofii. Spotkania odbędą się we wtorki i czwartki w terminach: 19, 21, 26, 28.11 oraz 3.12 i 5.12. Wykłady poprowadzą zaproszeni do współpracy teoretycy, artyści i kuratorzy głównie z państw, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r. i w latach późniejszych, ale też z państw przedakcesyjnych, w szczególności regionu Bałkanów Zachodnich. Zainteresowanych webinariami obowiązuje rezerwacja miejsc, a szczegółowy opis i harmonogram wydarzeń oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod linkiem

II część projektu – konferencja w Zagrzebiu

Druga część projektu to dwudniowa konferencja zaplanowana na maj 2025 r. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu, na którą składać się będą liczne prezentacje, debaty czy występy, a uczestnicy i uczestniczki webinarów będą mieli okazję spotkać się w przestrzeniach networkingowych.

Zespół: Luka Cvetkovich, Klara Petrovic, Michalina Sablik, Luja Simunovic, Vera Zalutskaya

Organizatorzy: Adam Mickiewicz Institute, Kuciec, Fundacja BUBA

***

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. Prowadzimy także portal Culture.pl, stanowiący wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze.
Komentarze
Udostepnij