27.03. na Scenie Kameralnej spektaklu premiera „IMMANUEL KANT” Thomasa Bernharda w reżyserii Agnieszki Olsten.
Dramat Thomasa Bernharda jest wspaniałą podróżą w świat filozofii i fikcji. Bernhard snując fantazje na temat Kanta buduje możliwości refleksji nad filozofią, która chcąc być obiektywna zawsze pozostaje subiektywna. Dlatego warto popatrzeć na filozofię jak na umowę zawieraną pomiędzy ludźmi. Dramat Bernharda to również zabawa z biografią. Tekst ten niewątpliwie jest szaradą, w której ambicje krążą wokół tez, a bogaci podróżni wokół niezamożnego filozofa.
Spektakl przygotuje Agnieszka Olsten, jedna z najciekawszych reżyserek średniego pokolenia. Artystka, która nie ulega modom i konsekwentnie buduje swój język teatralny i obraz artysty. Teatr Olsten jest wrażeniowy, subtelny, ale daleki od ckliwości, przesunięty w stronę dojrzałej refleksji.
Praca Olsten nad IMMANUELEM KANTEM będzie jej drugą realizacją dramatu Bernharda po KOMEDIANCIE i pierwszą pracą reżyserki w Wałbrzychu.
Mateusz Flis – Ernst Ludwik
Urszula Gryczewska – Milionerka
Michał Kosela – Kolekcjoner Dzieł Sztuki
Rafał Kosowski – Kapitan, Admirał, Steward, Pomocnik Stewarda, Kucharz
Agnieszka Kwietniewska – Kant
Kinga Świeściak – Pani Kant, Fryderyk, papuga
Wojciech Świeściak – Kardynał
Oficerowie, marynarze, pasażerowie, lekarze, pielęgniarze, muzycy
tekst: Thomas Bernhard
przekład: Jacek St. Buras
reżyseria: Agnieszka Olsten
scenografia: Józef Gałązka
kostiumy: Marek Adamski
muzyka: Aleksandra Gryka
reżyseria świateł: Robert Mleczko
inspicjentka: Iwona Skiba
28.03. na Dużej Scenie premiera spektaklu „KLĄTWA” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Seba Majewskiego.
Dramat Wyspiańskiego, czyli opowieść o winie, karze i figurze kozła ofiarnego jest sugestywnym opisem mentalności. W zapisie autentycznego zdarzenia z przełomu wieków XIX i XX z podtarnowskiej wsi, w której doszło do dzieciobójstwa, Wyspiański mierzy się z problemem życia pomiędzy kulturą a naturą, pomiędzy normami a emocjami, filozofią a biologią.
Przedstawienie reżyseruje Seb Majewski i jest to jego pierwsze spotkanie z dramaturgią postromantyczną. Wałbrzyska KLĄTWA będzie również pierwszą realizacją tego dramatu po prowokacyjnym wystawieniu przez Oliviera Frljica w warszawskim Teatrze Powszechnym. W naszej realizacji nie chodzi o mierzenie się ze skandalem Frljica, tylko o znalezienie w tekście Wyspiańskiego ludzkich motywacji, które nie wynikają ze złych intencji, jednak w niesprzyjającym następstwie mogą doprowadzić do kryzysu.
Mirella Burcewicz – Dziewka
Dorota Furmaniuk – Młoda
Rafał Gorczyca – Pustelnik
Mikołaj Krzeszowiec – Ksiądz
Joanna Łaganowska – Chór / Święta Wilgefortis
Piotr Mokrzycki – Dzwonnik
Ireneusz Mosio – Sołtys
Dariusz Skowroński – Parobek
Irena Sierakowska – Matka
tekst: Stanisław Wyspiański
reżyseria i przestrzeń: Seb Majewski
kostiumy: Agata Bartos
muzyka: Rafał Stachowiak
reżyseria świateł: Krzysztof Garbaczewski
inspicjentka: Anna Solarek
zdjęcie z próby do spektaklu: Aleksandra Małecka / Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu