Recenzje

„Instrukcja obsługi kobiety” według Anny Dereszowskiej

O recitalu Anny Dereszowskiej „Instrukcja obsługi kobiety” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim pisze Krzysztof Krzak.

Anna Dereszowska zaskarbiła sobie sympatię widzów głównie rolami w serialach i filmach. W nagromadzeniu jej dokonań w tej dziedzinie umyka uwadze jej talent muzyczny przejawiający się głównie w śpiewaniu.

Tymczasem Anna Dereszowska ma solidne przygotowanie muzyczne – w rodzinnym Mikołowie ukończyła Prywatne Studium Muzyczne w klasie fortepianu. Jako studentka warszawskiej Akademii Teatralnej zdobyła II nagrodę XXIX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i  takąż nagrodę na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie (2002 r.). osiem lat później wyśpiewała Złoty Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Po studiach zaangażowała się do Teatru Dramatycznego, ale gościnnie występowała też w Teatrze Studio Buffo, gdzie zagrała tytułową rolę w „Pannie Tutli Putli” w reżyserii Janusza Józefowicza. Śpiewała też w „Albumie rodzinnym” w Teatrze Ateneum. Talent wokalny zaprezentowała również w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. W 2011 roku ukazała się debiutancka solowa płyta Anny Dereszowskiej „Już nie zapomnisz mnie”, na której śpiewa ona nieśmiertelne przeboje Henryka Warsa w nowatorskich opracowaniach Anny Włodarskiej i Tomasza Krawczyka. Na krążku znalazły się m.in. takie utwory, jak „Na pierwszy znak”, „Ach, jak przyjemnie”, „Sex appeal”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Na kolejnej płycie z 2014 roku zatytułowanej „Tango Va Banque” znalazły się filmowe tanga, a wśród nich „Mein Herr”, „Cumparsita”, „Golden Eye”, „W małym kinie”. Aktorce towarzyszą na niej pianistka Urszula Borkowska i zespół Machina del Tango, z którym aktorka współpracuje od początku lat dwutysięcznych, nagrali nawet wspólnie płytę „Tangomania”.

W czwartek, 15 grudnia, Anna Dereszowska wystąpiła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zaprezentowała recital zatytułowany „Instrukcja obsługi kobiety”, który stworzyła dla niej Magdalena Smalara (aktorka znana m.in. z ról w „Wojennych dziewczynach”, „Behawioryście”, „Osieckiej”). To ona napisała scenariusz i teksty, które Dereszowska mówi między piosenkami, oraz wybrała owe piosenki. Recital rozpoczął się evergreenem „Jej portret”, a potem były między innymi „Odrobina szczęścia w miłości”, „Sing Sing”, „Gram o wszystko”, „Bo we mnie jest sex”, „Jeszcze poczekajmy”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Żegnaj, kotku” i „Lepszy model” połączone dowcipnymi, czasami bardzo „pieprznymi” monologami, czasami poradami aktorki na temat miłości, małżeństwa, rozstania. Generalnie stosunków damsko–męskich. Anna Dereszowska jako niezwykle serdeczna, bezpośrednia, kontaktowa osoba, obdarzona przy tym dużym poczuciem humoru bez najmniejszego problemu nawiązuje interakcję z publicznością (szczególną rolę w tangu „Rzeź” odegrał dyrektor ostrowieckiej MBP, Paweł Górniak).

Anna Dereszowska właściwie nie tylko śpiewa, znakomicie się czując w rozmaitych rodzajach muzycznych, takich jak pop, swing, jazz, ale po aktorsku (na szczęście bez zbędnej emfazy) interpretuje wykonywane utwory. Na scenie w Ostrowcu Świętokrzyskim towarzyszył jej zespół w składzie: Urszula Borkowska (piano), Maciej Dobrzański (kontrabas) i Dominik Stankiewicz (perkusja). Występ tego znakomitego kwartetu został zorganizowany przez ostrowiecką Miejską Bibliotekę Publiczną jako świąteczny prezent dla współpracowników, najwierniejszych czytelników i osób, korzystających z innych oferowanych przez placówkę form zajęć. Sądząc po reakcji publiczności, był to prezent jak najbardziej trafiony i przyniósł obdarowanym wiele radości i zadowolenia.

Fot. Krzysztof Krzak

Komentarze
Udostepnij
Tags: , , , ,