„Wisła, najważniejsza rzeka Polski, nie tylko dzieli nasz kraj na dwie części, ale też łączy dzięki mostom budowanym pomiędzy jej brzegami. Tym razem mostem łączącym różne społeczności i umożliwiającym wzajemne zrozumienie będzie sztuka, która odgrywa kluczową rolę w dynamicznie zmieniającym się świecie. Dzięki przystankom pomiędzy Warszawą a Krakowem i licznym wydarzeniom towarzyszącym, będzie można dosłownie „zanurzyć się” w ofercie kulturalnej Liquid Becomings 2024!” – zaznacza Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Rejs największą polską rzeką odbędzie się z udziałem siedmiu polskich artystów i trzech kuratorek, a jego motywem przewodnim będzie hasło „W dzikiej kocham się Wiśle!”. Rozpocznie się on w Warszawie dn. 1 września 2024 r. i skieruje przez środkowy do górnego biegu Wisły z przystankiem w Kazimierzu Dolnym (17-19.09), kończąc podróż w Krakowie (27-29.09) w ramach obchodów Dni Krakowa 2024. Załoga popłynie w tym roku łodzią, której nadano nazwę FLOW. Wspólna podróż Wisłą i przystanki w poszczególnych miejscowościach mają służyć wymianie myśli, tworzeniu w zgodzie z naturą i pobudzeniu uczestników i uczestniczek do spekulacji artystyczno-ekologicznych, w szczególności tematyki renaturyzacji europejskich cieków wodnych. Rzeczna wyprawa łodzią to również szereg wydarzeń towarzyszących takich jak m.in.: koncerty, wystawy i warsztaty we współpracy z lokalnymi partnerami (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Krakowa czy Cricotecą). Przystanki w podróży będą służyć spotkaniom, działaniom performatywnym i zapraszaniu do współpracy innych twórców. Warto również dodać, że polscy artyści – Alicja Wysocka i Romuald Krężel – zostali wybrani w formule open call do uczestnictwa w rejsie po Renie.
Wypłynięcie łodzi w miesięczny rejs poprzedzone zostanie otwartym spotkaniem dla prasy z załogą i kuratorkami 31 sierpnia 2024 r. o godz. 15:00 w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3 (nie obowiązują zapisy ani akredytacje).
Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na debatę wokół książki Ciała wodne aut. Astridy Neimanis oraz performance Marii Toboły na Plaży Saskiej o godz. 19:00.
W dn. 7-9 listopada br. załogi wszystkich łodzi spotkają się w Lizbonie na trzydniowym programie artystycznym (festiwalu), którego motywem przewodnim będą celebrowanie polifonii, przestrzeni liminalnych i wędrowania. Dawny lizboński port Beato i kompleks społeczno-kulturalny Quinta Alegre położony na północnych obrzeżach Lizbony, na czas trwania Festiwalu, staną się ośrodkami spotkań artystycznych, rozmów i historii z podróży.
***