Zapowiedzi

Interaktywna prezentacja prac Joanny Concejo w Estonii

Interaktywna prezentacja prac autorki p.t. „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji” będzie miała miejsce w przestrzeni Estońskiego Muzeum Narodowego w Tartu.  Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest wydanie estońskiego tłumaczenia „Zgubionej duszy” autorstwa Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo.

Interaktywna ekspozycja w Estonii, jest trzecią, po prezentacji w Katowicach (2021) i Gdańsku (2022) odsłoną wystawy ilustracji Joanny Concejo. Sztuka dla artystki jest zaproszeniem do zabawy. Ilustracje „ożywają” na wystawie – można je podpatrzeć na multimedialnym okienku, zmienić ich kształt na interaktywnej ścianie, narysować własną wersję ilustracji na interaktywnym biurku układając motywy i przerabiając używając sztucznej inteligencji. Można również posłuchać dźwięków, które są odpowiednikiem audio-ilustracji oraz wejść do środka książki – obiektu.

Wernisaż odbędzie się 17.05 a wystawa otwarta będzie do 16.06.

Wydanie książki „Zgubiona dusza” i materiałów promocyjnych z cytatami z książki oraz spotkania-warsztaty z Joanną Concejo są zaplanowane jako wydarzenia towarzyszące.

Joanna Concejo w swoich ilustracjach przenika rzeczywistość i przekłada świat wspomnień, osobistą wrażliwość, dyskretną melancholię i nostalgię na obrazowe opowieści o tym co istnieje poza światem rozumu i twardych faktów. Artystka łączy w swych pracach witalność natury, przewrotne poczucie humoru połączone z ciepłą ironią w spojrzeniu na świat ludzi i czułość w stosunku do zwierząt. Oryginalny styl ilustracji Joanna Concejo osiągnęła po latach eksperymentów: sięgała między innymi po technikę kolażu i malarstwo. Swój rozpoznawalny „charakter pisma” obrazowego osiągnęła dzięki używaniu ołówka i kredek. Ilustracje artystki uwodzą dbałością o szczegół, melancholią przemijania, zapachami dzieciństwa i siłą narracji. Prac Concejo nie ogląda się, ale czyta wszystkimi zmysłami. Stanowią pomost pomiędzy wyobraźnią, a światem realnym. Artystka kreuje bowiem światy za pomocą niedopowiedzenia i wieloznaczności. Często operuje perspektywą dziecka. Naiwność niewinnego spojrzenia pozwala na surrealistyczne motywy, wyjście poza logikę świata dorosłych. W jej ilustracjach dominuje punkt widzenia natury, to rośliny i kłącza przejmują świat przedstawiony. Jej ilustracje nadają nowego znaczenia znanym bajkom, takim jak „Czerwony Kapturek”, czy „Dzikie łabędzie”.

Olga Tokarczuk – polska noblistka – współpracowała dwa razy z Joanną Concejo. Razem zrealizowały dwa projekty książkowe dla Wydawnictwa Format: „Zgubiona dusza” (2017) i „Pan Wyrazisty” (2023). Artystka jest autorką ilustracji okładkowych książek Olgi Tokarczuk – wydawanych w Wydawnictwie Literackim.

Joanna Concejo zdobyła nagrody w prestiżowych konkursach (Bologna Ragazzi Award 2018 w kategorii Fiction, Lista Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium – dla „Zgubionej Duszy” (autorka tekstu: Olga Tokarczuk), Najlepsza Książka Roku 2013 w Kategorii Grafika dla „Księcia w cukierni” (autor tekstu: Marek Bieńczyk). Jej książki są rozchwytywane we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, a także w Korei czy w rodzinnej Polsce. Joanna Concejo jest laureatką prestiżowej nagrody ilustratorskiej – Tallinn Illustrations Triennial 2023, przyznawanej co trzy lata przez międzynarodowe jury.

Kolejna wystawa planowana jest w drugiej połowie roku w MONA Museum of New Art w Pärnu.

Kuratorzy wystawy: Adrian Chorębała/AFA, Laura Kipper/ERM,

Projekt graficzny wystawy: Natalia Jakóbiec / WZORRO  

Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Estonian National Museum, Tartu,

Partnerzy: Ambasada RP w Tallinnie, Akademia Sztuk Pięknych – Rondo Sztuki, Katowice, Festiwal Literacki Prima Vista, Tartu ESK 2024, Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci, Tallin.

Współpraca: Wydawnictwo FORMAT, Wrocław

Komentarze
Udostepnij