Zapowiedzi

„Iza Anoreczka” – cykl słuchowisk Artura Gotza wg powieści Marty Fox

Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie zaprasza na wyjątkowe przedsięwzięcie w sieci, które skierowane jest głównie do młodzieży.

Pretekstem do spotkań są cztery odcinki słuchowiska złożonego z adaptacji dwóch powieści dla młodzieży: „Iza Anoreczka” i „Iza Buntowniczka” autorstwa znanej pisarki Marty Fox, która stworzyła ponad 40 książek, w tym wiele bestsellerów i nazywana jest przez krytyków objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Akcja powieści rozgrywa się w województwie śląskim – głównie w Katowicach i Ustroniu.

Adaptacją oraz reżyserią słuchowiska zajął się Artur Gotz – aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista (trzy płyty, ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie). W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Barbara Garstka – aktorka młodego pokolenia, związana m.in. z Teatrem Syrena w Warszawie oraz Teatrem Variete w Krakowie, zagrała wiele ról filmowych m.in. w fabule Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” i Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, a ostatnio wcieliła się w postać Elżbiety Czyżewskiej w serialu „Osiecka”. Wystąpili również Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska, Dariusz Niebudek oraz autorka Marta Fox i Artur Gotz.

Słuchowiska wprowadzą w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją i miłością.

W ubiegłorocznym projekcie „Karolina XL” poruszaliśmy problem walki nastoletniej bohaterki z nadwagą. Wydarzenia spotkały się ze sporym zainteresowaniem, dlatego kontynuujemy działania i tym razem podejmiemy – jakże ważny dla młodzieży  – temat prawidłowej masy ciała niejako od drugiej strony, opisując problemy licealistki-modelki. Tytułowa Iza twierdzi, że skoro nie odczuwa obrzydzenia na widok jedzenia, nie ma anoreksji, a jedynie stosuje dietę odpowiednią dla swej profesji. Dieta ta odbija się jednak niekorzystnie nie tylko na ciele dziewczyny, która cierpi na niedowagę i bezustannie marznie, ale także na jej psychice. Bohaterka miewa nastroje depresyjne i tak bardzo lęka się ponadprogramowych kalorii, że jeżeli zdarzy jej się ugryźć nieprzewidziane w jadłospisie jabłko – wypluwa jego miąższ. Sugestywny obraz rozwijających się objawów anoreksji nasycony jest licznymi detalami.

Problemy Izy wiążą się też z tym, że próbuje spełnić oczekiwania matki i jej marzenia. Będzie miała jednak odwagę się zbuntować, w czym niewątpliwie pomogą jej życzliwi bliscy.

Drugim elementem projektu będą cztery programy psychologiczne, które będą miały charakter paneli dyskusyjnych. Wezmą w nich udział m.in. autorka Marta Fox, psychoterapeutka Magdalena Klein, literaturoznawczyni dr Edyta Antoniak-Kiedos oraz nastolatka.

Nasze programy i dyskusje będą służyły poprawieniu jakości życia emocjonalnego. Postaramy się pobudzić i zwiększyć motywację do działania, poprawić pewność siebie czy usprawnić komunikację z innymi ludźmi, co może poprawić jakość życia osobistego, ale i zawodowego. Opowiemy o psychoterapii, która ma działania uleczające, ale również wspierające – jak wykorzystywać naturalny potencjał, który już jest w człowieku.

Spotkania będą miały za zadanie także pokazać w jaki sposób walczyć z depresją, z hejtem w Internecie i brakiem akceptacji środowiska.

Cztery 2-częściowe filmy (słuchowisko i program psychologiczny) będą emitowane na YouTube od 12 września o 20.00 co dwa tygodnie. Będą również umieszczone na Facebooku.
Daty emisji kolejnych odcinków:
26.09 (niedz) godzina 20.00
10.10 (niedz) godzina 20.00
24.10 (niedz) godzina 20.00

Link do premiery premiery pierwszego odcinka:
https://youtu.be/TNE5PnN1Q7U

Partner: Fundacja Światło Dla Życia
Patroni medialni: Guliwer – czasopismo o książce dla dzieci i młodzieży, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl, Impressarium.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.


https://www.youtube.com/embed/TNE5PnN1Q7U

Komentarze
Udostepnij