Zapowiedzi

Jak zorganizować trójkąt małżeński / Wydawnictwo Literackie

Druckerman ma bystre oko, szelmowskie poczucie humoru, a jako dziennikarka jest wystarczająco cyniczna, by wiedzieć, że nie powinniśmy tych spraw brać zbyt poważnie. „The Sydney Morning Herald”

Podręcznik na temat życia po czterdziestce – ożywczy, zabawny i rozbrajająco samokrytyczny. „The Bookseller”

Brakuje dobrych książek poświęconych temu drażliwemu tematowi. Rewelacyjna i do bólu szczera książka Pameli Druckerman pojawia się więc w samą porę„The New York Times Book Review”

Wspomniałam, że miałam tylko jedną przygodę pozamałżeńską. To prawda. Ale miałam też jedną małżeńską. Wszystko zaczęło się tuż przed czterdziestymi urodzinami mojego męża, gdy sama miałam lada chwila przekroczyć czterdziestkę.

Pytanie, które co roku powraca przed jego urodzinami, brzmi: co podarować facetowi, który nie ma nic? Simon nie jest amatorem zakupów. Pewnego razu, stojąc przed szafą, oświadczył, że do końca życia nie musi kupować spodni, bo przecież tyle ich ma. Gdy próbowałam wybadać jego plany wobec szuflady z tuzinami skarpet bez pary, stwierdził:  – Pozostawiam to do rozstrzygnięcia swoim spadkobiercom.

Na czterdzieste urodziny postanawiam kupić mu zegarek w stylu retro. Będzie ogłaszał światu, że – mimo znoszonych swetrów – mój mąż jest nadal pracującym, odpowiedzialnym człowiekiem.

To kosztowny prezent, zwrot nie wchodzi w rachubę, więc któregoś wieczoru przed snem (głównie wtedy rozmawiamy) wtajemniczam go w swój plan. Simon wzdryga się i mówi, że tak naprawdę chciałby na urodziny nie produkt, ale usługę: trójkąt ze mną i inną kobietą.

Nie jestem zaszokowana. Testował już na mnie pomysł trójkąta (lecz nigdy nie sugerował takiego prezentu). I choć nigdy dotąd tego nie robiłam, wiem, że pójście do łóżka z dwiema kobietami jest popularną męską fantazją i głównym tematem większości heteroseksualnej pornografii.

Prośba Simona jest spontaniczna, ale nie żartuje. A ja równie spontanicznie się zgadzam. Deadline to coś, co mnie, jako dziennikarkę, motywuje (do czterdziestych urodzin zostało sześć tygodni). Podoba mi się też sam pomysł zrobienia czegoś, co pokaże, że nie wchodzę potulnie w wiek średni. Do tego jestem prawie pewna, że Simon zgubi zegarek albo utopi go w wannie. (Cytuję: „Zgubiłbym go i zepsuł”).

No i, szczerze, ociągam się z pracą. Potrzebuję czegoś, co odwróci moją uwagę od książki o wychowaniu dzieci, z której ukończeniem właśnie się borykam.

Zasadniczo zgadzamy się na trójkąt. Ale pomysł jest tak nieziemski, że przez kilka tygodni pozostaje w sferze teorii”. Fragment książki Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości Pameli Druckerman. Ciąg dalszy na portalu Wysokie Obcasy.pl [tutaj].

Pamela Druckerman – mieszkająca w Paryżu amerykańska dziennikarka i pisarka. Autorka m.in. przełożonych na 30 języków W Paryżu dzieci nie grymaszą, które wkrótce zostaną przeniesione na duży ekran przez Blueprint Pictures. Absolwentka filozofii na Colgate University oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Columbia. W latach 1997-2002 reporterka „The Wall Street Journal” w Buenos Aires, São Paulo oraz Nowym Jorku. Felietonistka „The New York Times” (pisze o życiu we Francji) oraz 1843/The Economist (rubryka Dress Code). Współpracowniczka m.in. „Harper’s”, „The New York Review of Books”, „The New York Times Book Review”, „The New York Magazine”, „Marie Claire”, „Vanity Fair France”, „Madame Figaro”, „The Washington Post”, „The Guardian”, „Financial Times”, „The Times”, „The Sunday Times”. Komentatorka w programach All Things Considered, Morning Edition, BBC Woman’s Hour, Good Morning America, The Today Show, CNN, CNBC, MSNBC, PRI, CBC, Europe1, Le Grand Journal, On n’est pas couché, France24, a także Oprah.com. Laureatka Nagrody Emmy za The Forger, dokument opowiadający o Francuzie, który w czasie II wojny światowej podrabiał dokumenty, oraz Nagrody Overseas Press Club za materiał filmowy dotyczący zamachów terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku. Inicjatorka @PandemoniumU2020, bezpłatnych lekcji na platformie Zoom prowadzonych przez światowej klasy ekspertów od rozpoczęcia narodowej kwarantanny we Francji w marcu 2020 roku.

Pamela Druckerman • Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości • przeł. Anna Sak • Wydawnictwo Literackie • premiera 24 marca

Komentarze
Udostepnij