Zapowiedzi

Jakub Kiryk Młodym Tancerzem Roku 2023

Właśnie zakończył się finał tegorocznej edycji konkursu „Młody Tancerz Roku”. Finalistów oceniało jury w składzie: Krzysztof Pastor – przewodniczący, Anna Nowak i Robert Bondara. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Telewizję Polską.

Konkurs jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem telewizyjnym, promującym utalentowanych uczniów szkół baletowych. Jego głównym celem jest popularyzacja tańca jako formy wyrazu artystycznego. Jury wyłoniło zwycięzcę po obejrzeniu występów 6 finalistów: Macieja Dudy, Marii Grzymały, Jakuba Kiryka, Klaudii Sarny, Cezarego Szlachty i Marty Wróbel.

Laureatem konkursu Młody Tancerz Roku 2023 został Jakub Kiryk – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej  im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. 

Zwycięstwo w tym konkursie jest nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale także przepustką do rozpoczęcia kariery w zawodzie tancerza. Świadczą o tym liczne sukcesy laureatów, również na arenie międzynarodowej.

Serdecznie gratuluję tegorocznemu zwycięzcy konkursu Młody Tancerz Roku, jak również wszystkim jego uczestnikom. Jestem pewna, że udział w tym wydarzeniu był dla nich niezwykle cennym doświadczeniem i  przyczyni się do budowania rozpoznawalności  młodych adeptów tańca.  Mam nadzieję, że przyznane nagrody realnie pomogą zwycięzcy w rozpoczęciu profesjonalnej kariery.  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będzie starał się wspierać Pana/Panią  na każdym etapie tak wspaniale rozpoczętej drogi zawodowej – mówiła podczas gali dyr. NIMiT Paula Lis Sołoducha
Dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizji Polskiej za współpracę przy organizacji tego konkursu – dodała dyrektor Instytutu.

Zwycięzca konkursu Młodu Tancerz Roku 2023 otrzymał liczne nagrody:

Nagrodę Główną ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20.000 zł. Wręczyła ją Agnieszka Hejduk-Domańska – Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN.

Nagrodę Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w wysokości 20.000  którą wręczyła jego Dyrektor Paula Lis-Sołoducha.
Nagrodę Centrum Edukacji Artystycznej wwysokości 20.000 zł. Przekazał ją Dyrektor Centrum Zdzisław Bujanowski.

Opera Nova w Bydgoszczy przygotowała wyjątkową nagrodę dla jednego z finalistów. Jest nią pobyt rezydencyjny w Zespole Baletu tej instytucji, zakończony udziałem w spektaklu repertuarowym w sezonie 2023/2024. Nagrodę tę otrzymała Klaudia Sarna – uczennica OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W imieniu dyrektora opery, Macieja Figasa, wręczył ją zwycięzca poprzedniej edycji Konkursu, solista baletu Opery Nova – Artem Rybalchenko.            

Także dla jednego z finalistów wybranego decyzją Redaktor Naczelnej TVP Kultura po rekomendacji Jury, została wręczona dodatkowa nagroda Prezesa Zarządu TVP S.A. Mateusza Matyszkowicza w wysokości 20.000 zł. Nagrodę otrzymała  Klaudia wręczyła ją dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Polska Platforma Tańca, Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.nimit.pl

Fot. Jan Bogacz TVP

Komentarze
Udostepnij