Zapowiedzi

Jaromír Nohavica w Łodzi. Czeski bard wystąpi w Teatrze Muzycznym

Poetyckie, pełne zadumy ballady, ale i wesołe, a wręcz rubaszne piosenki. Tą różnorodnością czeski pieśniarz, Jaromír Nohavica, podbił wiele lat temu serca polskiej publiczności i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju nad Wisłą. Na jego listopadowej trasie koncertowej znalazła się też Łódź. Czeski bard wystąpi w Teatrze Muzycznym w Łodzi 13 listopada o g. 19.00.

Piosenki Nohavicy mają bardzo różny charakter. Opowiadają o życiu i śmierci, o miłości, cierpieniu, rozterkach i obawach współczesnego człowieka, ale też o pięknie otaczającego nas świata, drobnych radościach i wielkich pasjach. Wszystkie łączy inteligentny dowcip oraz przywiązanie do urody i wagi słowa.

Jaromír Nohavica początkowo pisał teksty dla innych wykonawców, dopiero od 1982 roku, namówiony przez przyjaciół, zaczął sam wykonywać swoje utwory. Pierwszy autorski album wydał w 1988 roku. Od tego czasu nagrał kilkanaście płyt i stał się popularnym wykonawcą, od lat 90. stale zaliczanym do czołówki najpopularniejszych czeskich pieśniarzy. Jego najnowsza płyta nosi tytuł „Poruba”, który jest nazwą ostrawskiej dzielnicy, z którą artystę łączy wiele wspomnień i gdzie wszystko się w jego życiu zaczęło: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości.

Poza Czechami i Słowacją sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie koncertuje od 1997 roku. Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami. Artysta swobodnie mówi po polsku. Niektóre piosenki, zwłaszcza na koncertach, wykonuje w polskiej wersji językowej, o czym przekonać się będzie można już 13 listopada, o g. 19.00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Bilety są jeszcze dostępne, kupować je można w kasie teatru i online.

Komentarze
Udostepnij