Jaśniej. Nie taki las straszny
TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI
PRAPREMIERA – 15 marca 2025, godz. 17.00, Scena Kameralna
Przedstawienie dla widzów od 2,5+ i całych rodzin
REALIZATORZY
Reżyseria – Alicja Morawska-Rubczak
Scenografia i kostiumy – Barbara Małecka
Muzyka – Iwona Skwarek (SKV)
Asystentka reżyserki – Anna Moś-Domagała
OBSADA
Emilia Dryja, Anna Moś-Domagała, Piotr Bublewicz
„Jaśniej. Nie taki las straszny” to najnowsza premiera łódzkiego Arlekina, która może stać się wspaniałą inicjacją teatralną dla dzieci i całych rodzin, którzy po raz pierwszy w życiu wspólnie pojawiają się w teatrze. Spektakl inspirowany przyrodą i dziecięcymi fascynacjami naturą powstaje wg autorskiego scenariusza Alicji Morawskiej-Rubczak, najbardziej cenionej w Polsce specjalistki od teatru skierowanego do najmłodszych widzów.
W teatrze, również tym dla bardzo małych widzów, najważniejsze jest spotkanie. Teatr Lalek Arlekin zaprasza więc najmłodszych odkrywców do tajemniczego, błyszczącego, mieniącego się kolorami i zatopionego w świetle świata, w którym wspólne obserwowania fascynujących zjawisk przyrody staje się spotkaniem na granicy magii i rzeczywistości.
– Spektakl powstał z fascynacji dziecięcą siłą i sprawczością, która z ogromną mocą pokazuje się w spotkaniu najmłodszych z naturą. Przyglądanie się temu, jak dzieci przełamują strach, podejmują różne wyzwania i próby, żeby doświadczać otaczającej je przyrody, nawet jeśli jest to kałuża lub kawałek trawnika na miejskim podwórku, jest dla mnie czymś naprawdę niesamowitym. – mówi o przedstawieniu jego autorka, Alicja Morawska-Rubczak.
„Jaśniej” będzie prapremierą wg jej autorskiego scenariusza. Dodać należy, że reżyserka jest jedną z najbardziej znanych specjalistek w Polsce od teatru dla tzw. najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych.
A te łódzki Arlekin zabiera tym przedstawieniem w wizualną opowieść o lesie i doświadczeniach bohaterów, którym udało się pokonać strach. Każdy z nas – bez względu na wiek – czegoś się przecież boi. Spektakl „Jaśniej” zachęca więc do spojrzenia na dziecięcy lęk jako na ważną i przydatną dla każdego emocję, z którą trzeba się zmierzyć.
– Strach jest bardzo ważnym uczuciem, które wspiera nas w budowaniu bezpieczeństwa i radzenia sobie z trudnościami. A teatr formy, teatr lalek ma piękną siłę opowiadania o takich zdarzeniach i emocjach w sposób niedosłowny, plastyczny, rozbudzający wyobraźnię – zarówno małych, jak i dużych. I wierzę, że taki właśnie będzie nasz spektakl – inspirujący i wzmacniający. – dodaje Alicja Morawska-Rubczak.
Scenografię i kostiumy zaprojektowała Barbara Małecka, a muzykę skomponowała znana m.in. z duetu „Rebeka” – Iwona Skwarek. Artystki tworzące wspólnie to przedstawienie chcą pokazać, jak wielka moc drzemie w dzieciach, jak ważna jest ich sprawczość i współpraca, oraz jak bardzo my – dorośli możemy wspierać dziecięce poszukiwania i doświadczenia. Marzeniem realizatorek jest to, aby stało się także inspiracją do dalszych eksploracji przyrody we własnym otoczeniu a także przyglądaniu się jej pięknu i złożoności.
W obsadzie spektaklu znaleźli się: Emilia Dryja, Anna Moś-Domagała oraz Piotr Bublewicz. Prapremiera odbędzie się 15 marca 2025 r. na Scenie Kameralnej. Wiosną spektakl będzie grany do 15 maja.
REALIZATORKI
Alicja Morawska-Rubczak (idea i reżyseria) i Barbara Małecka (scenografia) – od ponad dziesięciu lat tworzą artystyczny duet, jako twórczynie spektakli dla najmłodszych – reżyserka i scenografka. Zrealizowały wspólnie kilkanaście przedstawień na scenach lalkowych i dramatycznych w całej Polsce,
a także w Japonii, Norwegii i na Słowacji. Podróżują, by tworzyć i prezentować spektakle, a także, żeby opowiadać o pasji tworzenia dla najmniejszych widzów. Ich spektakle prezentowane były m.in. w Singapurze, Chinach, Meksyku, Włoszech, Hiszpanii, Finlandii i Grecji, prowadziły również klasy mistrzowskie i wykłady w Dublinie, Pradze, Tokio, Okinawie, Berlinie i Trnavie. Współtworzą poznańską Art Fraction Foundation, wraz z którą realizują Festiwal Najmłodszych (wcześniej Sztuka Szuka Malucha) oraz rozmaite, międzynarodowe projekty artystyczno-kulturalne dla młodych widzów.
Iwona Skwarek (muzyka) – kompozytorka, producentka muzyczna i piosenkarka. Interesują ją głównie muzyka elektroniczna, sampling i śpiew, nie stroni jednak od instrumentów akustycznych, takich jak gitara, pianino czy skrzypce. Znana przede wszystkim z duetu Rebeka, którego albumy zostały docenione zarówno przez publiczność, jak i krytykę (m.in „Hellada” uznana za Polski Album roku 2013 według Gazety Wyborczej). Zagrała w różnych projektach prawie 500 koncertów w Polsce i poza jej granicami, m.in na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i Europie. W 2024 zadebiutowała solową, elektroniczną płytą o tytule „1986”, pod szyldem Iwona Skv. Od 2021 zajmuje się komponowaniem muzyki do spektakli teatralnych, współpracowała m.in z Teatr Rampa i Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Groteska w Krakowie czy Teatr Animacji w Poznaniu.
***
***
TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI
DYREKTOR – WOJCIECH BRAWER
KONTAKT DLA WIDZÓW/REZERWACJA BILETÓW: DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWNI
TEL. +48 42 632 58 99, KOM. +48 695 087 008, +48 690 466 513
BILETYREZERWACJA@TEATRARLEKIN.PL
BILETY SĄ DOSTĘPNE W KASIE ORAZ ONLINE:
HTTPS://WWW.BILETY24.PL/ORGANIZATOR/TEATR-LALEK-ARLEKIN-IM-HENRYKA-RYLA-W-LODZI-1156.HTML
***
Autorka plakatu: Ola Woldańska-Płocińska / Teatr Lalek Arlekin w Łodzi