Zapowiedzi

Jedenasta Recepta w gdańskiej Starej Aptece

W poniedziałek, 24 lutego o godzinie 18 Teatr Wybrzeże zaprasza na jedenastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentowany zostanie film “Opera o Polsce” Piotra Stasika. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny.

Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

OPERA O POLSCE

Scenariusz i reżyseria: Piotr Stasik

Zdjęcia: Piotr Stasik, Adam Palenta, Paweł Chorzępa, Barbara Kaniewska, Piotr Rosołowski, Małgorzata Szyłak, Piotr Pawlus, Kacper Kowalski

Montaż: Dorota Wardęszkiewicz, Piotr Stasik

Muzyka: Artur Zagajewski

Obsada: Wojciech Kalarus, Piotr Kędzierski, Dominika Knapik

Producent: Anna Gawlita

Produkcja: Kijora Film

Czas: 41 minut

Piotr Stasik (ur. 1976) – reżyser. Absolwent Szkoły Wajdy i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Wspołtworzył Towarzystwo Inicjatyw Tworczych “e”, wykładał w Przedszkolu Filmowym w Szkole Wajdy, był prezesem Stowarzyszenia Film 1,2. Zrealizował cykle filmow JAK ZROBIC FILM (2010) oraz MUZYKOTEKA SZKOLNA (2011). Jego dokumenty OPERA O POLSCE (2017), 21 X NOWY JORK (2016), DZIENNIK Z PODROZY (2013), KONIEC LATA (2010), 7 X MOSKWA (2005) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach. W 2016 roku zdobył nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej za film 21 X NOWY JORK. Za ten projekt został rowniez laureatem Polskich Nagrod Filmowych ORŁY w kategorii najlepszy film dokumentalny.

O Recepcie w Starej Aptece

W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!

Komentarze
Udostepnij