Zapowiedzi

Jedna z najważniejszych książek reporterskich XX. wieku | Curzio Malaparte, “Kaputt”

Curzio Malaparte „Kaputt”

Tłumaczenie: Barbara Sieroszewska, Joanna Ugniewska
Wstęp: Jarosław Mikołajewski
Posłowie: Jerzy W. Borejsza
Premiera: 10 marca

Bestseller. Klasyk światowego reportażu. Jedna z najważniejszych książek XX wieku.

Kaputt to książka smutna, zadziwiająca, przerażająca i liryczna. Pokazuje skutki ideologicznego fanatyzmu, rasizmu, wypaczonych wartości udających duchową czystość i nienawiści do życia w ich najbardziej osobistych i haniebnych aspektach. Jest to absolutnie niezbędne do zrozumienia tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej.
Margaret Atwood

Kaputt to jeden z najmocniejszych i najbardziej niezwykłych reportaży, jakie w życiu czytałem. Obraz drugiej wojny światowej, który wypala się ogniem w umyśle czytającego.
Wojciech Chmielarz

Kaputt to jedna z kanonicznych książek reportażowych XX wieku, pisana w latach 1941-1943, bezpośrednio pod wpływem działań wojennych oraz związanych z nimi zbrodni niemieckich. Z brutalną bezpośredniością i szczegółowością odmalowuje okrucieństwo drugiej wojny światowej, ukazując obraz chylącej się ku upadkowi, stającej się „stosem gruzów i odpadków” Europy. Autor, będąc pisarzem i dyplomatą może swobodnie podróżować po Bałkanach, ziemiach okupowanej Polski, ZSRR, a później także Finlandii. Spotka się z wysoko postawionymi przedstawicielami faszystowskich rządów: Hansem Frankiem, Galeazzo Ciano, Ante Paveliciem, czy najważniejszymi generałami Wehrmachtu. Relacjonuje m.in. kolację na Wawelu, w której uczestniczył na zaproszenie Hansa Franka, czy zwiedzanie getta warszawskiego w towarzystwie niemieckiego boksera Maxa Schmelinga. To książka porażająca, o silnie antywojennej wymowie, przetłumaczona na wiele języków i wielokrotnie wznawiana. To jedocześnie książka wzbudzająca liczne kontrowersje, podobnie jak postać samego autora, który przed wojną był zdeklarowanym faszystą i nacjonalistą.

Najsłynniejszy reportaż XX wieku, w którym nie wiadomo, co jest prawda, a co tworem mrocznej i szalonej wyobraźni autora. Niesamowita opowieść o apokalipsie drugiej wojny światowej i o tym, do czego zdolny jest człowiek. Jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek powstały.
Marcin Meller

Malaparte w Kaputt – fantasmagorycznej podróży po okupowanej przez nazistów Europie – stworzył mroczne arcydzieło magicznego realizmu.
John Gray

Wciąż śmiejemy się z jego skandalicznych wypowiedzi i dyskutujemy o jego niezwykłym charakterze. To, co pozostaje bezdyskusyjne, to piękno jego prozy i fascynująca osobowość.
Edmund White

Curzio Malaparte właśc. Kurt Erich Sucker (1898–1957) – włoski pisarz, dziennikarz i dyplomata. W młodości związanych z ruchem faszystowskim. Podczas drugiej wojny światowej pracował jako korespondent wojenny dziennika „Corriere della sera”. Po wojnie zafascynował się ruchem komunistycznym i zyskał sławę jako pisarz antyfaszystowski. Do jego najważniejszych książek należą: Technika zamachu stanu, Kaputt i Skóra.

Komentarze
Udostepnij