10 miejscowości, przejmująca historia, nagradzany spektakl i charyzmatyczna Agnieszka Skrzypczak – spektakl „Ifigenia ze Splott” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wyrusza w trasę w ramach programu Teatr Polska. Pierwsze spektakle już 17, 18 i 19 września w Wielkopolsce.
Otwierający poprzedni sezon monodram Agnieszki Skrzypczak „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona zgromadził do tej pory same pozytywne recenzje od wpływowych portali i magazynów branżowych i lokalnych recenzentów. Przyniósł teatrowi i aktorce nagrodę i tytuł spektaklu roku w plebiscycie Plaster Kultury oraz wyróżnienie aktorskie na 2. Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS w łódzkim Monopolis, gdzie aktorka została doceniona przez komisję, w skład której wchodziły wybitne osobowości ze świata kultury i sztuki – Andrzej Seweryn, Anna Seniuk, Danuta Stenka czy Łukasz Maciejewski. „Ifigenia ze Splott” zakwalifikowała się także do programu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie i właśnie wyrusza w trasę po całej Polsce.
Przedstawienie „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona tylko pozornie jest inspirowane antyczną opowieścią Ifigenii, która została poświęcona dla lepszych wiatrów w żaglach dla armii w drodze do Troi. We współczesnej wersji Ifka poświęca się czemuś innemu. Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada tu historię niezwykłego przeistoczenia. Bohaterka sztuki to młoda kobieta utrzymująca się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie.
Spektakl zostanie zaprezentowany w dziesięciu ośrodkach kultury w całej Polsce. Pierwszy pokaz odbędzie się 17 września w Gminnym Ośrodku Kultury „Hutnik” w Gostyniu, kolejne 18 września w CKiS Dom Kultury OSKARD w Koninie oraz 19 września w Domu Kultury w Strzelnie. Dwukrotnie monodram zostanie pokazany także w województwie łódzkim – 24 września w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie i 8 października w Zduńskiej Woli (MDK ZCI Ratusz). W listopadzie Teatr Jaracza pojedzie na Śląsk – 15.11 Miejski Dom Kultury w Czechowicach- Dziedzicach, 16.11 Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, 17.11 – Tarnogórskie Centrum Kultury w Tarnowskich Górach. 24 listopada Agnieszka Skrzypczak wystąpi w Brzegu Dolnym, a trasę zakończy pokaz 27 listopada w Nowym Sączu w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.
Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacja o programie:
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do kultury teatralnej. Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2024 po raz szesnasty. Do tegorocznej edycji
Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 13 przedstawień:
1. „Chłopaki płaczą”, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. Michał Buszewicz
2. „Chopcy z Roosevelta”, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
3. „Hamlet-Komentarz”, Fundacja Bral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
4. „Historia Jakuba”, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
5. „Ifigenia ze Splott”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
6. „Kulka”, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
7. „Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
8. „Matecznik”, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
9. „Morze ∞ możliwości”, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
10. „Perfekty i Ambaras”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
11. „Pięć i pół człowieka”, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
12. „Q&A”, Stowarzyszenie Imagination Space Center, reż. Rachel Erdos
13. „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna
Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2024 r.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska
#jedziemyzteatrem – Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi wyrusza w trasę w ramach programu Teatr Polska
Komentarze