Zapowiedzi

JENTL – premiera w Teatrze Żydowskim w Warszawie

JENTL O WOLNOŚCI KOBIET

Premiera w Teatrze Żydowskim

Warszawski Teatr Żydowski zaprasza na ostatnią już w tym roku premierę – Jentl w tłumaczeniu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Roberta Talarczyka. Premiera odbędzie się 26 listopada 2021 na dużej scenie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

To współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii Barbry Streisand. Hollywoodzką interpretację uważa się za kanoniczną, ale przez samego Singera uznana została za niezgodną z sensem i ideą za­wartą w jego opowiadaniu „Jentl, chłopak z jesziwy”. Warszawska prapremiera oparta jest o tekst Izaaka Baszewisa Singera i Leah Napolin, której sztuka „Yentl” stała się na Broadway’u prawdziwym wydarzeniem.

Przedstawienie Roberta Talarczyka to pokaz solidarności z kobietami. Tymi sprzed wieków i tymi walczącymi o swoje prawa dzisiaj. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imie­niu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolności rozumianej jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczają­cym nas świecie.

„Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, któ­ra nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych.

Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicz­nych i filmowych, jak „Skrzypek na dachu”, „Sztukmistrz z Lu­blina” czy „Dybuk” zostaje przez Jentl-Anszela postawiony przed pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

„Jentl” to spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzony­mi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo.

W spektaklu bierze udział cały zespół aktorski Teatru Żydowskiego. Warto wspomnieć, że na casting do roli Jentl zgłosiło się ponad 300 aktorek – ostatecznie tytułową rolę zagrają gościnnie Adrianna Dorociak i Aleksandra Idkowska oraz Izabella Rzeszowska z Teatru Żydowskiego.

Najbliższe spektakle 27 i 28 listopada.

Tłumaczenie REMIGIUSZ GRZELA

Reżyseria i teksty piosenek ROBERT TALARCZYK

Muzyka HADRIAN FILIP TABĘCKI

Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł KATARZYNA BORKOWSKA

Choreografia JAKUB LEWANDOWSKI

Producentka ROKSANA SZMIGIERO

Inspicjentka BEATA SZARADOWSKA

Komentarze
Udostepnij