Zapowiedzi

„Jestem. Głos” warsztaty teatralne Fundacji Jubilo

Fundacja Jubilo ogłasza trzecią edycję cyklu warsztatów „Jestem”, realizowanych we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Głównym celem programu jest opracowanie i zrealizowanie cyklu warsztatów poświęconych różnym obszarom praktyki teatralnej Jubilo, w ramach których uczestnicy będą mogli doświadczyć i zapoznać się z pełnym spektrum metod wykorzystywanych w pracy zespołu.

Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, wokalistów, studentów i wszystkich zainteresowanych pracą teatralną Jubilo. 

Zapisy na drugi z modułów warsztatowych – Jestem. Głos potrwają do 11 czerwca. Wszystkie informacje niezbędne do zgłoszenia oraz szerszy opis warsztatów znajdziecie Państwo w linku poniżej na stronie Instytutem im. Jerzego Grotowskiego: http://bit.ly/2PQflH7

Głównym obszarem, na którym skupimy się podczas drugiej sesji w ramach cyklu warsztatów „Jestem” zatytułowanej „Jestem. Głos”, będą poszukiwania w zakresie dźwięku i głosu. Wychodząc od wspólnej płaszczyzny zbudowanej na zaufaniu i ćwiczeniach zespołowych, zbadamy połączenie głosu i ciała. Wykorzystamy to ostatnie jako swoiste przejście w kierunku wokalnej i muzycznej ekspresji. Pracując z takimi narzędziami, jak słuchanie wokalne i fizyczne, strojenie, impuls, rytm i dźwięk, otworzymy nasze głosy, aby uzyskać dostęp do własnego osobistego procesu poszukiwań.

Jakie jest ciało dźwięku? Czym jest fizyczność utworu? Czy działanie ma w sobie ukryty dźwięk/słowo? Jaki jest związek między działaniem, muzyką a tekstem? Stawiając czoła indywidualnej, partnerskiej i grupowej dynamice, postaramy się przezwyciężyć ograniczenia fizyczne i wokalne, budując pomost między ćwiczeniami a materiałami twórczymi.

Elementy techniczne warsztatów:

 • słuchanie i relacja,
 • praca nad oddechem,
 • praca nad uziemieniem,
 • praca nad ucieleśnieniem dźwięku,
 • praca z rezonatorami,
 • harmonia/dysonans,
 • elementy śpiewu polifonicznego,
 • relacja pomiędzy dronem a melodią,
 • improwizacja wokalna,
 • relacja między partyturą fizyczną a muzyką,
 • relacja pomiędzy tekstem a piosenką,
 • relaksacja i wydawanie dźwięku.

Jeśli są Państwo zainteresowani wsparciem medialnym projektu w jakiejkolwiek formie (publikacja, artykuł, patronat medialny), lub mają Państwo pytania dotyczące projektu, bardzo prosimy o odpowiedź na poniższą wiadomość, lub kontakt telefoniczny pod numerem: +48 664423066. Z wielką chęcią doślemy materiały promocyjne oraz odpowiemy na wszelkie pytania.

—————————————————————————————————————————–

Fundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczeniu z kultury. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” (2015) oraz „Kain” (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+, Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

Członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.

Komentarze
Udostepnij