Zapowiedzi

„Joga” Emmanuela Carrère’a już w księgarniach!

Zawiła kronika zmagań z depresją, znaczona epizodami intymnymi i tragicznymi, a przy tym opis lat 2010, narastania terroryzmu i kryzysu migracyjnego. Zbłąkany w duchowej wędrówce i skonfrontowany z grozą Carrère sam staje się tematem swojej książki. Oto nowy Montaigne. „La Croix”

Carrère jest obok Michela Houellebecqua (przyznaje, że jest nieco zazdrosny) i Virginie Despentes niezaprzeczalnym liderem współczesnej literatury francuskiej, ale nie zadowala się tym statusem, którego tak naprawdę nie do końca jest świadom. Być może bardziej niż kiedykolwiek, by sięgnąć po wyrażenie jego fanów, igra ze swoim losem. Pomysł szalony, ale zachwycający. „Sud Ouest”

Olśniewająca książka. „Marie Claire”

o latach niezmąconego szczęścia diagnoza choroby dwubiegunowej zmieniła życie Carrère’a w koszmar. Monumentalne dzieło przynosi rewizję mało chlubnych zakątków w jego ciele i duszy. „Psychologies”

Czytać Jogę to wstrzymać oddech, poczuć złość, wzruszyć się i zachwycić niezwykłym talentem Carrere’a, jego umiejętnością urzekania czytelnika. (…) Joga to książka, która oddycha swobodnie. „Libération”

Ale ten tekst zawieszony między ciemnością i nadzieją światła porusza bardziej. Ból nie wyklucza humoru, egotyzm nie wyzbywa się nigdy odczucia braterstwa. „Le Monde”

Aż do końca nie wiecie, dokąd prowadzi was Carèrre. Nie dlatego, że jego scenariusz nie ma podobnych sobie. Nie, to przerażająco proste i przewrotne. Prowadzi was tam, gdzie nawet nie wiecie, czy chcecie podążać. A jednak czujecie się tam zdumiewająco dobrze. „Le Journal du Dimanche”

“Szalona opowieść, w równym stopniu zabawna co okrutna, osnuta wokół medytacji i depresji. Jego depresji. Wokół elektrowstrząsów, ‘szlachetnego milczenia’, ale też seksu i Houellebecqa”. „Le Point”

„Pogodna i subtelna książeczka o jodze” okazała się wielką książką na temat kondycji człowieka. „L’Obs”

Joga jest lekcją mroku, poszukiwaniem wyzwolenia i odkupienia, długim wyznaniem, którego szczerość i głębia wprost oszałamiają. „Télérama”

Piękna opowieść, która stanowi refleksję nad iluzją i prawdą. „Les Inrockuptibles”

Joga to wstrząsający egzamin z bolesnego zawodu, jakim jest życie. „Elle”

Jogin Carrere, uczeń Montaigne i Glenna Goulda medytuje na pobojwisku, a owocem tego jest nieskazitelna i twarda jak kamień wielka książka, która nie potrzebuje żadnych laurów, by stać. „Literatura to miejsce, w którym się nie kłamie” – oto prawdziwa literatura. „L’Obs”

Emmanuel Carrère (ur. 1957) – francuski pisarz i intelektualista, twórca filmowy i scenarzysta. Jego książki są tłumaczone w ponad 20 krajach. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień literackich, w tym Nagrody Księżnej Asturii naszywanej hiszpańskim Noblem. Nakładem Wydawnictwa Literackiego, które jest wyłącznym wydawcą książek Emmanuela Carrère’a w Polsce, ukazały się: Limonow, Wąsy, Nie moje życie, Królestwo, Przeciwnik, Dobrze jest mieć dokąd pójść oraz Joga.

Emmanuel Carrère • Joga • przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon • Wydawnictwo Literackie

Komentarze
Udostepnij