Zapowiedzi

Jubileuszowe 40. święto teatrów ulicznych w Jeleniej Górze

Tegoroczna, wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja XL Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych odbędzie się w 7 do 9 lipca na jeleniogórskim placu Ratuszowym. Przez te trzy letnie dni Jelenia Góra ugości 11 teatrów, które w sumie wystawią 14 różnych spektakli. W organizowanym przez jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida festiwalu wezmą udział zespoły z Czech, Polski, Ukrainy i Włoch. Co ważne, od tej edycji impreza będzie nosić imię jej twórczyni – Aliny Obidniak.

W piątek (07.07)  interdyscyplinarna grupa teatralna Asocjacja 2006 z Poznania  zaprezentuje widowisko wędrowne pt. „MOC 40–tki”. Będzie to parada, która ruszy od Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego do placu Ratuszowego. Po miejskim otwarciu festiwalu, odbędzie się na placu Ratuszowym pierwszy wieczorny spektakl. Andy Spigola z Włoch pokaże „Boatoo”. Następnie Kolektyw Kejos z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, wystawi „Epitafium Błazna”.

W sobotę (08.07) wśród festiwalowych atrakcji drugiego dnia, o godz. 17.00 – „Kuchnia Pana Lulka” w wykonaniu clowna Tobiego, czyli Tobiasza Cichońskiego z Cichego Teatru w Karpaczu. Innymi z propozycji tegorocznej odsłony festiwalu są m.in.: Kamil Żongler Malecki z programem „Ogniowa Walizka Show”, Teatr Formy z przedstawieniem „Babel” i Blackout Paradox z Czech ze spektaklem „Shamaniac”. Wieczorem o godz. 21.45 wystąpiLwowski Akademicki Teatr Woskresinnia z „Hiobem”.

W niedzielę (9.07) do dużych i małych widzów adresowany będzie występ Kamila Żonglera Maleckiego – pt. „Otwarta strefa cyrkowa”. Potem będzie można zobaczyć Teatr Nikoli, który z okazji jubileuszu zaprezentuje spektakl „Księżycowa droga”. Następnie wystąpi Teatr Czerwona Walizka z programem „Tu i teraz plus 40 plus”. Teatr Formy wystawi „Trzy oblicza Salvadora Dali”, Teatr Klinika Lalek –  „Poemat o Słońcu i Księżycu”, a Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia  zaprezentuje „Glorię”.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Miasta Jelenia Góra oraz objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Grosman

Komentarze
Udostepnij