Zapowiedzi

Jutro rozmowa Anny Augustynowicz z Jakubem Skrzywankiem na FB szczecińskiego Teatru Współczesnego

Teatr Współczesny przygotowuje na dużej scenie „Odlot” Zenona Fajfera. Premiera przedstawienia odbędzie się 13 grudnia. Reżyseruje  Anna Augustynowicz. Natomiast 3 listopada na Facebooku Teatru Współczesnego odbędzie się rozmowa Anny Augustynowicz z Jakubem Skrzywankiem.

Show must go on, zabawa trwa dalej, teatr jest jeden.

13 grudnia 1991 Anna Augustynowicz wyreżyserowała  „Klątwę” Stanisława Wyspiańskiego – to była jej pierwsza premiera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Niedługo potem, bo w 1992, została jego dyrektorem artystycznym. „Odlot” Zenona Fajfera kończy jej pracę na tym stanowisku, ale nie kończy drogi artystycznej, nadal będzie tworzyła teatr, nadal pozostaje częścią naszego zespołu. Zmianę tę traktuje jako naturalną kolej rzeczy, ponieważ – jak sama mówi: show must go on, zabawa trwa dalej, teatr jest jeden.

Anna Augustynowicz:

Jakub lubi ludzi –  teatru nie można robić z nienawiści, teatr robi się z miłości.

Jakub Skrzywanek – reżyser młodego pokolenia, twórca uznanych w Polsce spektakli teatralnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach stypendium studiował także na Uniwersytecie Karola w Pradze. Widzom Współczesnego znany jako reżyser „Kaspara Hausera”.  Od stycznia 2021 kurator programowy, a od nowego roku – dyrektor  artystyczny.

Skrzywanek współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu czy Teatrem 21. Jego najgłośniejsze spektakle to „Kordian” (Teatr Polski w Poznaniu) oraz „Mein Kampf” (Teatr Powszechny w Warszawie), przygotowany w ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego, kiedy po raz pierwszy w historii na scenie teatralnej podjęto bezpośrednią polemikę z książką autorstwa Adolfa Hitlera, co odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. We wrześniu tego roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera jego najnowszej realizacji – „Opowieści niemoralnych”.

Fot. Piotr Nykowski

Komentarze
Udostepnij