Zapowiedzi

„Jutro wrócimy do domu” – czerwcowa premiera w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze

Zieleniogórski Teatr zaprasza…

Już w czerwcu na zielonogórskiej scenie premiera spektaklu dla młodzieży „Jutro wrócimy do domu” w reżyserii Roberta Czechowskiego i  Michała Wnuka.

Bezpośrednią inspiracją powstania tej opowieści były Pippi Pończoszanka oraz Alicja w Krainie czarów a także świat wykreowany przez wyobraźnię bohaterek. Wyobraźnię szaloną, niczym nieskrępowaną. Czysta fantazja. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, jej bliskość sprawiły, że historia uległa modyfikacji. Rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie.

Powstał projekt będący w zamyśle hołdem dla wszystkich dzieci, bez względu na wyznanie, kolor skóry i miejsce, w którym przyszły na świat, a którym wojna zabrała ich największy skarb: DZIECIŃSTWO. Czas, w którym dzieją się rzeczy magiczne, w którym małemu Człowiekowi fizyka i ekonomia nie pętają nóg. W którym wiara w dobro i w drugiego człowieka jest sprawą fundamentalną. Opowieść jest próbą pokazania procesu odradzania się nadziei w dziecięcej głowie, mierzenia się „czystej, naiwnej” dziecięcej świadomości ze światem zewnętrznym, pełnym brudu, zła i niesprawiedliwości.

Projekcje fantastycznego świata są Piątym Elementem, czynnikiem, który pozwoli przetrwać. Pozwoli zachować wiarę. Ta konfrontacja nieskażonego, dziewiczego świata dziecięcego umysłu z pełnym bólu i goryczy światem wojennej rzeczywistości przywodzi również na myśl przepiękny i wzruszający „Grobowiec świetlików” ze Studia Ghibli. Czymże jest „powrót do domu”? Te słowa niosą ukojenie i spokój. Wszak: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Kochamy nasze stare śmieci – przedmioty, których smak, zapach, kolor i fakturę znamy na pamięć – dają poczucie bezpieczeństwa. Dom jest miejscem idealnym. Tu są ukochani rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, zwierzaki i zabawki. To Schron. Bunkier.

„…Coś jak drzazga we mnie tkwi / Mamo zimno mi…” Mieć gdzie być. Mieć z kim być. Mieć kogoś, do kogo można się przytulić i zapłakać. Tym jest powrót do domu. Nie tylko dla dziecka. Dziewczynka otwiera oczy, poranne słońce przebija przez zasłonkę i maluje pastelami kręgi na jej buzi. Wydobywa z powietrza drobiny kurzu unoszące się po to, by dowieść, że nie ma grawitacji. Kot zrywa się z fotela i podbiega spragniony pieszczoty. Zza ściany słychać Schuberta, a może to coś bardziej współczesnego – Dawid Podsiadło, bo mama go tak lubi. Za chwilę zagra ekspres – tata zawsze wypija filiżankę przed wyjściem do pracy. Dziewczynka nie słyszy odległych grzmotów, warkotu silników na niebie – głaszcze kota i wychodzi do ogrodu.Ty jesteś tą dziewczynką.

JUTRO WRÓCIMY DO DOMU

Reżyseria: Robert Czechowski, Michał Wnuk
Scenariusz: Tomasz Olczak
Scenografia, obiekty, kostiumy: Ewa Tetlak, Piotr Tetlak
Muzyka: Mariusz Szaban
Teksty piosenek: Tomasz Olczak
Projekcje: Mikołaj Pływacz
Konsultacje choreograficzne: Paweł Matyasik
Inspicjent: Beata Sobicka-Kupczyk

Obsada:
Ewa Dobrucka
Sylwia Gajdemska
Magdalena Jaworska
Daniel Zawada
Jakub Mikołajczak
Radosław Walenda
Marek Sitarski
Bartłomiej Adamczak
Tomasz Olczak

11.06.2022 r., godz. 16.00 PREMIERA
12.06.2022 r., godz. 12.00

TERMINY SZKOLNE:
14.06.2022 r., godz. 09.30 oraz 12.00
15.06.2022 r., godz. 09.30 oraz 12.00

Bilety:🌐www.teatr.zgora.pl /zakładka bilety
🌐www.abilet.pl
☎ Rezerwacja telefoniczna: 68 452 72 72 w. 63, 35 lub 33 (kasa biletowa)

Komentarze
Udostepnij