Zapowiedzi

Już wkrótce premiera spektaklu „Mateusz Jehowita” we wrocławskim Teatrze Ad Spectatores

24 listopada na scenie Teatru Ad Spectatores odbędzie się premiera przedstawienia „Mateusz Jehowita”. To spektakl gościnny realizowany przez Stowarzyszenie EUROPEUM w ramach I edycji projektu „Off Polska”, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt „Mateusz Jehowita spektakl teatralny we Wrocławiu. Od religijności do katastrofy. Duchowe wędrowanie” organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych „Europeum” zbliża się do premiery. Przedstawienie jest realizowane w ramach I edycji projektu „Off Polska”, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w reżyserii Rafała Matusza na podstawie autorskiego tekstu. W spektaklu zagrają znani i cenieni aktorzy wrocławskich scen: Agata Skowrońska, Krzysztof Kuliński, Ernest Nita (Teatr Polski), Aleksandra Dytko – Masztalska, Marcin Chabowski (Teatr Ad Spectatores), Katarzyna Baraniecka (Teatr Kombinat) i Przemysław Kozłowski (Teatr Współczesny). To próba odnalezienia twórczej , wspólnej perspektywy dla różnych środowisk teatralnych Wrocławia. Premiera odbędzie się na scenie Teatru Ad Spectatores w środę 24 listopada o godzinie 19.00 w Browarze Mieszczańskim na Hubskiej 44. Wstęp jest bezpłatny.

„Wiek XXI będzie wiekiem religii albo nie będzie go wcale” Andre Malraux

Głównym tematem jest transgresja kulturowa. Chcemy pokazać relacje i przemiany, jakie współcześnie zachodzą w obrębie 3 religii Wielkiej Księgi, a także przyjrzeć się drodze, jaką przechodzi główny bohater. Jego przemiana od świadka Jehowy, przez świecką wiarę prowadzi go w stronę radykalizmu. Rozczarowany kulturą zachodu, rozpadem wartości, wynikających z dziedzictwa zarówno Starego jak i Nowego Testamentu radykalizuje swoją postawę wobec świata, z którego się wywodzi. Ważny jest tu temat wykluczonego jehowity, motyw rozczarowania religią, utraty wiary, duchowej pustki. Od odejścia z kościoła bohater rozpoczyna swoją duchową i metafizyczną podróż. Łącząc frustrację zachodnią cywilizacją z pogubieniem duchowym przechodzi kilka etapów w tej podróży: jako wykluczony staje się zbuntowanym rebeliantem, przeciwstawiającym się zachodniemu stylowi życia. Musi wypełnić „puste miejsce po bogu” , ale też zareagować na antropomorficzną, całkowicie świecką kulturę z komercyjnym przesytem. Można powiedzieć, że ta kulturowa i mentalna transgresja odbywa się w symbolicznej przestrzeni nowego Emaus, ale jest też próbą odnalezienia tropów, przez które współczesna Europa mocno się radykalizuje, dryfując w prawą stronę. Spektakl ma być rodzajem agory, na której ścierają się modele i światopoglądy, gdzie prawa i lewa strona próbują znaleźć rozwiązania na cywilizacyjny kryzys.

Muzykę do spektaklu skomponował Maciej Zakrzewski. Kolejne spektakle odbędę się jeszcze czterokrotnie: 29 i 30 listopada (poniedziałek i wtorek) odpowiednio o godzinach 18.00 i 20.00. Rezerwacji bezpłatnych wejściówek można dokonać na stronie Teatru Ad Spectatores:

http://teatr-adspectatores.pl/aktualnosci/mateusz-jehowita/

dodatkowe przydatne linki:

https://e-teatr.pl/entropia-swiata-a284027
https://www.facebook.com/events/649704936390512/?sfnsn=mo

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych „Europeum”

Komentarze
Udostepnij