Zapowiedzi

Kameralne spektakle na V Sopockich Konsekwencjach Teatralnych

W dniach 9 października – 28 listopada w Teatrze Boto odbędzie się  piąta edycja Sopockich Konsekwencji Teatralnych. Przegląd kameralnych spektakli z Polski ma charakter konkursowy.

Opis spektakli:

ZJAZD
tekst: Kuba Kapral
reżyseria: Łukasz Chrzuszcz
występują: Aleksandra Spytek, Oskar Czyż, Angelika Mierzwa, Tobiasz Leśniak,
Wiktoria Kozłowska, Filip Pietrowicz
Studio Aktorskie STA, Poznań
Ten na wielu festiwalach nagrodzony spektakl w reżyserii Łukasza Chrzuszcza zamknie was w pomieszczeniu z Marilyn Monroe, Elvisem, Chaplinem i Hitlerem. Dokładnie to z ich sobowtórami. I zasieją terror. Ale spoko, to tylko czarna komedia. Wielkie aktorstwo i dotychczas największa produkcja gościnna w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnych.

IWAN KARAMAZOW ZWRACA BILET
na motywach („Braci Karamazow” i „Biesów”) Fiodora Dostojewskiego
reżyseria: Stanisław Miedziewski
występuje: Michał Studziński
Teatr Rondo, Słupsk
Monodram w reżyserii mistrza monodramów Stanisława Miedziewkiego to rozmowa z Bogiem, przepełniona niezgodą na sposób, w jaki urządził świat, budując go na odwiecznym paradygmacie dobra i zła. To jednak przede wszystkim dowód, że egzystencjalne dylematy Dostojewskiego nie straciły na aktualności w XXI wieku, a my wciąż możemy przejrzeć się w jego prozie jak w zwierciadle – nie krzywym, lecz krystalicznie, bezlitośnie czystym…

DWIE LUB TRZY RZECZY, KTÓRE O NIEJ WIEM. SONET PROZĄ O SUSAN S.
tekst: Agnieszka Wolny-Hamkało / reżyseria: Agnieszka Wolny-Hamkało / Mikołaj Mikołajczyk
występują: Jolanta Olszewska oraz Mikołaj Mikołajczyk i Tomasz Sikora (muzyka na żywo)
Fundacja Rezonanse Kultury, Lublin
Jej skomplikowane życie osobiste, trudny charakter i intelektualna żarłoczność, a przede wszystkim zawsze prowokujące wypowiedzi do dziś budzą kontrowersje. Performance Jolanty Olszewskiej – bo chyba tak najtrafniej można nazwać ten wielki sonet-monolog na styku teatru, tańca, koncertu i sztuki wizualnej – opowiada o Susan Sontag. Czyli o głodzie życia i obsesyjności zrozumienia świata i o tym, co robi z nami łaknienie i jaką cenę płaci się za sławę.   
 
PRZYSZEDŁ MĘŻCZYZNA DO KOBIETY – CZYLI PEWNEGO RAZU W ŁODZI
tekst: Siemion Złotnikow
reżyseria: Sebastian Nowicki
występują: Izabela Noszczyk, Wiktor Taraszkiewicz
Fundacja Teatru Scena Poczekalnia, Łódź
Izabela Noszczyk już kilka razy w ramach SKT dała popis świetnego aktorstwa i dystansu do siebie, najpierw jako zakompleksiona „Grubaska” w pierwszej edycji festiwalu, potem jako wyniosła „Shirley Valentine”. Tym razem, wraz z Wiktorem Taraszkiewiczem, przenosi nas w czasie i przebiera się w klasyczny kostium, by – z przymrużeniem oka – opowiedzieć nam o Dinie i Wiktorze, którzy tak bardzo pragną zakończyć złą passę i zbudować wspólnie nowe życie. Czy uda im się to na scenie Teatru BOTO?

BALLYTURK
tekst: Enda Walsh
reżyseria: Przemysław Wasilkowski
Występują: Przemysław Wasilkowski, Artur Krajewski, Małgorzata Rudzka, Tosia Krajewska.
Dwóch mężczyzn w pokoju bez wyjścia, rutyna codzienności i samotność do kwadratu, przerywana jedynie odgrywanymi przez bohaterów scenami ze stworzonego przez siebie miasta Ballyturk, dającymi upust ich najgłębszym tęsknotom, lękom, pragnieniom. I wtedy pojawia się ten trzeci, aby zabrać jednego z nich na „drugą stronę”. Polska premiera przedostatniej sztuki Endy Walsha („Farsa z Walworth”, „Disco Pigs”), nawiązująca do beckettowskiego „Czekając na Godota” w tłumaczeniu reżysera i aktora Przemysława Wasilkowskiego, zwycięzcy 1. Sopockich Konsekwencji Teatralnych („Sam”).

PRZE-ŻYCIE
tekst: Kamila Oleksiak-Czerwińska
reżyseria / występuje: Edyta Łukaszewska
Czy da się opisać śmierć przy pomocy życia? Czy to nadal tabu? Czy w naszej kulturze śmierć musi wywoływać tylko strach i smutek? Po triumfalnie przyjętym monodramie „Porno” (Teatr Nowy, Poznań) Edyta Łukaszewska zaprezentuje w Teatrze BOTO premierę jej nowego monodramu jako próbę oswojenia Śmierci, odkopania jej z cmentarzyska niechęci, nie tylko jako rodzaj dotykającego i oczyszczającego doświadczenia, ale przede wszystkim jako triumf życia. Na przekór bólowi, czasem żmudnie i na serio, czasem z górki i beztrosko.

JEMIOŁA & SZWED
teksty, koncept / występują: Łukasz Jemioła, Jakub Szwed
Fundacja Sztukmistrze, Lublin
„Jemioła & Szwed” to niezwykły (naprawdę!) cyrkowo-muzyczno-improwizatorsko-kabaretowy show, nieokrzesany, tryskający humorem, pełny radosnej spontaniczności, niesamowitej energii, świetnej muzyki na żywo (naprawdę!) i interakcji z publicznością. I choć – przez swoją improwizowaną formę – niekoniecznie wpisuje się w nurt Sopockich Konsekwencji Teatralnych, nie mogliśmy się im po prostu oprzeć! Naprawdę!

STAN NIETRWAŁY
scenariusz: Paulina Kajdanowicz
reżyseria: Giovanny Castellanos
występują: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka, Paulina Kajdanowicz, Natalia Świniarska
Kolektyw Teatralny BABUSHKA, Olsztyn
9 postaci kobiecych, 3 aktorki na scenie i tekst, który powstał na podstawie 24 wywiadów środowiskowych. „Stan nietrwały” w reżyserii nieodżałowanego Giovanniego Castellanosa (reżysera BOTOwskiego „Tanga 3001”) to debiut teatralny kolektywu Babushka, założonego przez absolwentki olsztyńskiego studium aktorskiego. Ich celem jest teatr reagujący na to, co dzieje się w społeczeństwie, bo „życie pisze najlepsze scenariusze”. A ponieważ projekt powstawał w czasie lockdownu, przeprowadzone wywiady dotyczyły… samotności. I metod jej przezwyciężania.

KAROL. NOWY ŁAD ŚWIATA
tekst: Sławomir Mrożek / Harold Pinter
reżyseria: Błażej Peszek
występują: Bartosz Bandura, Jan Mierzyński, Krzysztof Tuchalski
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Gabinet okulisty, spokojny, niczego nie zapowiadający dzień. Nagle dwóch mężczyzn wpada z nabitą bronią. Będą strzelać? Do kogo? I kim w ogóle jest Karol i o jaki nowy ład im chodzi? Błażej Peszek, aktor krakowskiego Teatru Starego i prezentuje nam spektakl o tym, jak łatwo stajemy się ofiarami własnej frustracji, o agresji i braku tolerancji. Będzie niebezpiecznie jak w „Funny Games” Hanekego, będzie kontrowersyjnie, bo to o współczesnej Polsce, i będzie śmiesznie, bo to w końcu humor Mrożka.

***

Harmonogram:

9.10, godz. 19:00 – Studio Aktorskie STA „Zjazd”

16.10, godz. 19:00 – Teatr Rondo, „Iwan Karamazow zwraca bilet”

23.10, godz. 19:00 – Fundacja Rezonanse Kultury „Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.”

30.10, godz. 19:00 – Fundacja Teatru Scena Poczekalnia „Przyszedł mężczyzna do kobiety – czyli pewnego razu w Łodzi”

31.10, godz. 19:00 – Przemysław Wasilikowski „Ballyturk”
13.11, godz. 19:00 – Edyta Łukaszewska „Prze-życie”
14.11, godz. 19:00 – Fundacja Sztukmistrze „Jemioła & Szwed”
20.11, godz. 19:00 – Kolektyw Teatralny BABUSHKA „Stan nietrwały”
28.11, godz. 19:00 – Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. „Karol. Nowy ład świata.”

Komentarze
Udostepnij