Zapowiedzi

Kielecki Teatr Kubuś otrzymał dofinansowanie na projekt Przyjechał teatr!

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach otrzymał dofinansowanie MKiDN na realizację projektu Przyjechał teatr! – produkcja objazdowego spektaklu lalkowego, który zajął 3. miejsce na 605 wniosków zgłoszonych do programu Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Z okazji Jubileuszu 65-lecia istnienia teatr „Kubuś” wraca do korzeni i powołuje do życia wędrowny teatr lalkowy. Jest to ukłon zarówno w stronę własnej historii („Kubuś” przez ponad 30 lat nie miał własnej sceny), jak i początków lalkarstwa na świecie.

Celem projektu jest wyprodukowanie mobilnego przedstawienia dla dzieci, nawiązującego do najlepszych europejskich tradycji lalkarskich. To propozycja teatru objazdowego na najwyższym poziomie: klasyka formy (kukły, jawajki, pacynki), tradycyjny repertuar (reinterpretacja legend świętokrzyskich), czołowi twórcy teatru animacji (polsko-czeski duet artystyczny: Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký), doświadczeni aktorzy-lalkarze (na scenie spotkają się 3 pokolenia lalkarzy: rocznik ’60, ’70 i ’80).

Prapremiera spektaklu odbędzie się w grudniu 2021 roku i zapoczątkuje cykl pod hasłem: „Przyjechał teatr!” – nowatorską inicjatywę artystyczną odwołującą się do historycznego nurtu tzw. teatru objazdowego.

Naszym mottem stanie się wypowiedź-przestroga jednego z najwybitniejszych twórców światowej sceny lalkowej, Josefa Krofty (1943 – 2015, czeski reżyser, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny legendarnego Teatru Drak w Hradec Králové): „Niewielu ludzi uświadamia sobie, że teatry lalkowe kształtują przyszłego widza scen dramatycznych. Jeżeli podczas tego pierwszego spotkania z teatrem dziecko obejrzy złe przedstawienie, to później, jako dorosły, do teatru nie wróci. A już najgorsi są twórcy, którzy traktują dzieci jak idiotów, zakładają „wesołe” kostiumy i seplenią”.

Komentarze
Udostepnij