Zapowiedzi

„Kim jest pan Schmitt?” Letnia premiera gdańskiego Teatru Wybrzeże

W sobotę, 6 sierpnia o godzinie 21.00 na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim odbędzie się premiera spektaklu „Kim jest pan Schmitt?” na podstawie sztuki Sébastiena Thiéry’ego. Przedstawienie wyreżyseruje Jan Hussakowski.

„Kim jest pan Schmitt?” to absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?


Jan Hussakowski o sztuce: „Thiéry pełnymi garściami czerpie z tradycji europejskiego teatru absurdu, który zawsze kwestionował rzeczywistość społeczną, w której się akurat znajdujemy. Losy głównego bohatera dają nam wiele okazji do śmiechu, a śmiech to ogromna siła, tyle że raczej nikt z nas nie chciałby znaleźć się na miejscu tytułowego bohatera. Zależy mi na wyolbrzymieniu pewnych absurdów, które autor jedynie delikatnie szkicuje, żeby uwypuklić zależności, które powstają między jednostką i systemem społecznym.”

KIM JEST PAN SCHMITT?
na podstawie sztuki Sébastiena Thiéry’ego
Przekład: Irma Helt
Reżyseria: Jan Hussakowski
Scenografia: Joanna Walisiak
Muzyka: Tymek Witczak

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Piotr Łukawski, Adam Turczyk.

Asystent reżysera: Piotr Łukawski
Inspicjent-sufler: Agnieszka Szczepaniak

Premiera: 6 sierpnia na Scenie Letniej
Pokaz przedpremierowy: 5 sierpnia w Starej Aptece
Kolejne spektakle: 9, 11 i 12 sierpnia w Starej Aptece oraz 20 sierpnia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

fot. Renata Dąbrowska

Komentarze
Udostepnij