Zapowiedzi

„Klub Auschwitz” Agnieszki Daukszy na 76. rocznicę wyzwolenia obozu

Nowe wydanie książki Finalistki Nagrody Nike 2020, autorki wielokrotnie nagradzanej Jaremianki

27 I 2020: 76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Szanowni Państwo,

27 stycznia, w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, ukaże się nowe wydanie książki Agnieszki Daukszy Klub Auschwitz i inne kluby, za którą autorka otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Joanna Gierak-Onoszko: Dziś, równo 76 lat po wyzwoleniu KL Auschwitz, możemy odkryć osobiste świadectwa, które często stają w poprzek obowiązującym narracjom i naszemu wyobrażeniu o heroizmie czasów wojny. Agnieszka Dauksza uzupełnia podręczniki o historię tego, co dziś nadal jest nie do pojęcia, a na zawsze – nie do usprawiedliwienia.


Marian Turski: Nie ma jednej odpowiedzi na pytania: jak sobie tam poradziłeś, jaki łut szczęścia musiał się Tobie przytrafić. Agnieszka Dauksza, o dwa pokolenia młodsza od ocaleńców (…), potrafiła stać się dla nich członkiem rodziny. (…) w jej relacjach droga do Auschwitz i przez Auschwitz staje się prosta w odbiorze czytelnika i niesłychanie poruszająca.

Rozmowy z byłymi polskimi więźniarkami i więźniami obozów koncentracyjnych.

CO SIĘ ROBI PO WYJŚCIU Z AUSCHWITZ?

Jedzie się do domu, rodziny? A co, jeśli domu już nie ma, a nikt z rodziny nie przeżył wojny? Jak toczy się życie pięć, dziesięć, pięćdziesiąt lat później? Agnieszka Dauksza – autorka bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej Jaremianki – postanowiła zapytać przeżywców, jak wygląda życie po obozie.

Stefan Lipniak całą młodość spędził w obozach. Gdy w końcu udało mu się uciec i wrócić do domu, matka go nie poznała. Obóz śnił mu się do końca życia.

Alfreda Gorączko z koleżankami doczekały wyzwolenia przez Rosjan i Anglików. Wspomina, że żołnierze z obu armii pili i dopuszczali się gwałtów. Dziś nikt nie chce jej uwierzyć, że Rosjanin bronił ich przed Anglikami.

Halina Krzymowska razem z matką wydostały się transportem z niemieckiego obozu do Szwecji. Nie miały planu, nie wiedziały, dokąd pójść. Los zesłał im hrabinę Siensford i tak trafiły na szwedzki zamek.

Wielu byłych więźniów nadal nosi w sobie wojnę. Paradoksalnie dotąd nie ma zbiorczej nazwy dla doświadczenia polskich przeżywców. Ich życie jest życiem „po obozie”. Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoją historię. I nieformalnie przyjęli ją do swojego klubu – bo jako jedna z niewielu chciała ich wysłuchać.

Agnieszka Dauksza – finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020 za biografię Jaremianka . Laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku w dziedzinie literatury faktu za Klub Auschwitz i inne kluby . Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za najlepszą biografię roku 2020 oraz Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki „Gryfia 2020” i wielu innych, prestiżowych wyróżnień.

TEMATY:

  • Dlaczego doświadczenie polskich więźniów obozów koncentracyjnych
    i zagłady nie ma swojej nazwy?
  • Kim są byli więźniowie ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej? Jak toczyły się ich losy po odzyskaniu wolności?
  • Jak funkcjonuje dziś tak dalece niejednorodna grupa ludzi?
  • Jakie są między nimi relacje? Co spaja tę wspólnotę?
Komentarze
Udostepnij