Zapowiedzi

„Kobieta z Wydm” – widowisko teatru przedmiotu Adama Walnego u Solskiego w Tarnowie

8 listopada na małej scenie tarnowskiego teatru odbędzie się nietypowy spektakl Adama Walnego: „Kobieta z wydm” wg Abe Kobo – jednego z najbardziej innowacyjnych autorów Japonii po 1945 roku. Za powieść „Kobieta z wydm” Abe Kobo otrzymał prestiżową nagrodę literacką Yomiuri.

Spektakl to widowisko teatru przedmiotu wykorzystujące rzeźby kinetyczne (grawitacyjne), figury witrażowe i elementy teatru cieni przedmiotów inspirowane powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo. Dwie historie prowadzone polifonicznie, które łączy wspólny temat – kuszenie. Pokusa pojawia jako konsekwencja ucieczki nazwanej poszukiwaniem. Pojawia się w miejscu ustronnym, pustynnym. To pokusa władzy, pokusa życia wiecznego i pokusa mocy. Pierwsza historia to opowieść artysty, który usprawiedliwia swe istnienie tworzonym dziełem sztuki. Druga historia to rzecz o naukowcu, który pragnąc dostać się na karty encyklopedii, wyrusza na poszukiwanie nieznanego gatunku owada. I tym warunkuje sens swego istnienia. Obaj doświadczają niemocy, kruchości i niewoli. Obaj ulegają pokusie, mając świadomość, że pokusie nie uległ tylko Jeden Taki, co na krzyżu skończył. Ale to inna historia.

Za scenariusz, inscenizację oraz witraże odpowiada Adam Walny – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu.

Rzeźby kinetyczne: Piotr Bożyk – profesor krakowskiej ASP; zajmuje się projektowaniem produktu, wystaw i projektowaniem graficznym.

Muzyka: Chiao – Hua Chang – taiwańska wirtuoz instrumentu o nazwie Erthu; komponuje, gra i improwizuje na wielu oryginalnych tajwańskich instrumentach

Światło: Mariusz Cholajda – twórca autorskiego teatru hacha, z wykształcenia filozof i reżyser teatralny.

Występują: Adam Walny, Mariusz Cholajda

Dofinansowano z Budżetu Państwa ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Bezpłatne zaproszenia na spektakl są do odbioru w kasie teatru od wtorku do piątku godz. 9-17.
W poniedziałek 8 listopada w godz. 8-16 w Biurze Promocji i Organizacji Widowni (obok kasy).
Ilość miejsc ograniczona.

Komentarze
Udostepnij