W dniach 7 i 8 czerwcu br. orkiestra RSNO, pod dyrekcją Thomasa Søndergårda, przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, wykona dwa koncerty z muzyką polskich kompozytorów. Będzie to druga część projektu, którego pierwsza miała miejsce kilka miesięcy wcześniej. Oba wydarzenia są częścią działań partnerskich promujących międzynarodową wymianę kulturalną między Szkocją a Polską. W ramach tych działań RSNO prezentuje transmisje online z koncertów z polskim repertuarem.
Pierwszy z koncertów odbędzie się 7 czerwca w Usher Hall w Edynburgu, drugi natomiast dzień później w Glasgow Royal Concert Hall.
Oba koncerty rozpocznie wykonanie „Uwertury na orkiestrę” Grażyny Bacewicz, po której nastąpi prezentacja „V Koncertu fortepianowego” Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu wybitnego macedońskiego pianisty, Simona Trpčeskiego. Po przerwie orkiestra zaprezentuje „III Symfonię” Witolda Lutosławskiego, a całość zakończy „Bolero” Maurice’a Ravela. Koncert w Glasgow będzie transmitowany online.
Utwory polskich kompozytorów zostaną zarejestrowane i następnie wydane na płycie CD, która zostanie opublikowana przez wytwórnię Linn Records, działającą pod szyldem RSNO.
Posiadacze biletów będą mogli uczestniczyć w przedkoncertowej dyskusji, którą poprowadzi skrzypaczka RSNO Ursula Heidecker Allen. Spotkania odbędą się w Upper Circle Bar w Edynburgu i Clyde Foyer w Glasgow, a rozpoczną się 15 minut przed rozpoczęciem koncertu. Tematem wystąpień instrumentalistki będą koncerty i muzyka.
W ramach powyższego projektu, w dniach 15-17 lutego 2024 roku RSNO wykonała Suitę z „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w ramach koncertów „Romantyczne Walentynki” w Aberdeen, Edynburgu i w Glasgow.
W sezonie 2020/21, przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, RSNO zaprezentowała międzynarodowej publiczności, liczącej ponad 450 tysięcy osób online, program „Polska Scotland”. Nowa odsłona serii programu w sezonie 2023/24 opiera się na wyżej wspomnianym projekcie, prezentując transmisje online koncertów z polskim repertuarem, wykonywanych przez Royal Scottish National Orchestra dla publiczności w całej Szkocji.
Wydarzeniem współtowarzyszącym projektowi jest zarejestrowana premiera utworu „Concerto classico” na skrzypce i orkiestrę polskiego kompozytora Andrzeja Czajkowskiego pod batutą Andrzeja Boreyko. Partie solową wykonał Ilya Gringolts, rosyjski artysta, którego prasa uznała
za jednego z najbardziej inspirujących skrzypków obecnych czasów. Publiczność na całym świecie może oglądać to premierowe wykonanie na kanale YouTube orkiestry.
Royal Scottish National Orchestra
Założona w 1891 roku jako Scottish Orchestra, przekształciła się w Scottish National Orchestra w roku 1950, w 1977 zaś otrzymała Królewski Patronat. Wielu znanych dyrygentów przyczyniło się do jej sukcesu, w tym Sir John Barbirolli, Walter Susskind, Sir Alexander Gibson, Neeme Järvi, Walter Weller, Alexander Lazarev i Stéphane Denève.
Kierownikiem artystycznym orkiestry od 2018 roku jest duński dyrygent Thomas Søndergård. RSNO cieszy się światową renomą ze względu na jakość swoich nagrań, które wyróżniono między innymi nagrodą Gramophone Classical Music Award 2020 (za Koncerty fortepianowe Chopina, z solistą Benjaminem Grosvenorem, pod dyrekcją Elima Chana), dwie nagrody Diapason d’or (Roussel, dyr. S. Denève, 2007; Debussy, dyr. S. Denève, 2012) i osiem nominacji do nagrody GRAMMY. Dostępnych jest ponad 200 płyt z wykonaniami RSNO, w tym nagrania orkiestry z Thomasem Søndergårdem, w tym pierwszy wspólny koncert (R. Strauss, Życie bohatera oraz Suita z Kawalera srebrnej róży), Der Rosenkavalier Suite) i Prokofiewem (Symphonies Nos.1 i 5), dwie płyty African American Voices z muzyką George’a Walkera, Williama Levi Dawsona, Margaret Bonds i innych, pod dyrekcją Kellen Gray; komplet symfonii Sibeliusa (Gibson), Prokofiewa (Järvi), Brucknera (Tintner) i Roussela (Denève), a także kolejne płyty z muzyką Williama Granta Stilla (Eisenberg), XiaogangaYe (Serebrier) i Thomasa Wilsona (Macdonald).