Zapowiedzi

Koncert inspirowany twórczością Stanisława Lema w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

16 listopada Opera Bałtycka zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Wtorki na fali – koncerty inspirowane literaturą”. Tym razem wieczór poświęcony będzie Stanisławowi Lemowi. Artyści przygotowujący program koncertu szukali inspiracji w muzyce współczesnej. Zaprezentowane zostaną kompozycje Romualda Twardowskiego, Jerzego Mądrawskiego, ale również trójmiejskich kompozytorów Kamila Cieślika i Karola Nepelskiego. Z programem elektroakustycznym wystąpi również The Cosmic Oktet.

Za nami dwa z trzech spotkań inspirowanych literaturą. Przed nami natomiast koncert budzący ogromne zainteresowanie, bo poświęcony twórczości Stanisława Lema. W tym przypadku połączenie literatury i muzyki wydaje się jeszcze bardziej   zaskakujące. A jednak! Nasi artyści znaleźli wiele utworów, które w jakiś sposób korespondują z twórczością Lema, jego rozważaniami socjologicznymi,  filozoficznymi, futurologicznymi czy dotyczącymi świata nauki w ogóle.

Efektem tych muzycznych poszukiwań jest właśnie listopadowy koncert Wtorki na fali – koncerty inspirowane literaturą. Wyróżnia go przede wszystkim zwrot ku muzyce współczesnej, a wśród nich kompozycje przygotowane specjalnie na okazję tego koncertu przez trójmiejskich artystów, improwizacja na kwartet smyczkowy czy muzyka elektroakustyczna.

Wtorki na fali koncerty inspirowane literaturą to kontynuacja cyklu zapoczątkowanego jesienią 2020 roku. Tym razem koncerty skupione są na związkach muzyki z literaturą. Artyści poszukiwać będą kompozycji, które splatają się z twórczością Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida. Skrajnie różne, skoncentrowane wokół fantastyki, wojny i folkloru, prezentują najpiękniejsze, choć niekiedy mniej znane utwory polskich kompozytorów w autorskich aranżacjach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Komentarze
Udostepnij