Zapowiedzi

KONCERT „MUZYKA POLSKICH KATEDR” 25 SIERPNIA W POZNANIU

Orkiestra Św. Marcina, Łukasz Kuropaczewski oraz Aleksander Dębicz wystąpią podczas wyjątkowego koncertu w bazylice archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Wydarzenie „Muzyka polskich katedr” odbędzie się 25 sierpnia o godz. 19:00 i będzie przypomnieniem o wieloletnim Festiwalu Akademia Gitary, który odbywał się w tym miejscu przez 13 lat. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide. Wstęp jest bezpłatny.

Podczas koncertu usłyszeć można będzie Orkiestrę Świętego Marcina z solistą Łukaszem Kuropaczewskim – jednym z najbardziej cenionych polskich muzyków gitary i Aleksandrem Dębiczem – nagradzanym pianistą i kompozytorem polskiej muzyki filmowej i teatralnej. Program przygotowany został specjalnie na tę okazję. Artyści wykonają utwory z repertuaru Antonio Vivaldiego („Koncert na gitarę i smyczki” D-dur RV 93), a także wybitnych współczesnych kompozytorów: Mikołaja Góreckiego („Arioso e Furioso” na gitarę i orkiestrę smyczkową) i Aleksandra Dębicza („Pasa Catedral”).

Orkiestra św. Marcina powstała 5 lat temu z inicjatywy dyrygenta Piotra Deptucha oraz Przemysława Kieliszewskiego – dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jej nazwa nawiązuje do poznańskiego kościoła pw. św. Marcina oraz nazwy głównej ulicy stolicy Wielkopolski, przy której powstaje nowa siedziba Teatru. Koncerty orkiestry opierają się na zróżnicowanym repertuarze.

Podczas koncertu „Muzyka polskich katedr” 25 sierpnia w składzie Orkiestry Świętego Marcina zagrają:

Maxima Sitarz-Wawrzyniak – koncertmistrz, pierwsze skrzypce

Korneliusz Wojtkowiak – pierwsze skrzypce

Magdalena Olech – pierwsze skrzypce

Agnieszka Woronin – drugie Skrzypce

Iwona John-Skorobohata – drugie Skrzypce

Bartłomiej Skorobohaty – drugie Skrzypce

Kinga Tarnowska – altówka

Zuzanna Wesołowska – altówka

Marcin Baranowski – wiolonczela

Anna Szmatoła – wiolonczela

Andrzej Iwanowski – kontrabas

Łukasz Krzemiński – obój

Łukasz Kuropaczewski występuje w najważniejszych salach koncertowych świata. Od 2018 roku jest profesorem Kunstuniversitat w Graz, w Austrii. Jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrał sześć płyt, z których trzy („Polish Music”, „Aqua e Vinho” i „Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Ostatnia płyta – „Adela”, nagrana wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem i kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. W ostatnich sezonach artystycznych występował m.in. w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie, na Węgrzech oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino („Letters to Fryderyk Sonata”), oraz M. Neikruga („Three Pieces for Guitar”), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile.

Aleksander Dębicz to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytor. Trzykrotnie nominowany do Fryderyków, laureat międzynarodowych konkursów kompozytorskich, tj. Transatlantyk Instant Composition Contests 2013 i Spitfire Audio Bridgerton Scoring Competition 2022. Nagrał 5 albumów dla wytwórni Warner Classics.

Koncert „Muzyka polskich katedr” odbywa się w ramach Mostu kulturalnego Poznań – Kołobrzeg, podczas którego zróżnicowany stylistycznie program prezentowany jest w jednych z najpiękniejszych katedr w zachodniej Polsce. Dzień wcześniej, 24 sierpnia o godz. 20:30, koncert odbędzie się również w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu.

Koncert zaplanowany jest na 1h 10 minut. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Komentarze
Udostepnij