Zapowiedzi

Koncert na budynek i chór „Pieśń przyszłości” w Komunie Warszawa

Teatr Komuna Warszawa zaprasza na koncert „Pieśń przyszłości”, organizowany w ramach Festiwalu Nowy Europejski Bauhaus. 14.04.2024, g. 16.00
Teatr Komuna Warszawa
„Pieśń przyszłości”
koncert na budynek i chór

wykonanie: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński, Chór w Ruchu
Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Nowy Europejski Bauhaus
14.04, g. 16.00
Teatr Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31Wstęp wolny

reżyseria, tekst: Grzegorz Laszuk
muzyka, śpiew: Olga MysłowskaDaniel Pigoński
media: Bartek RączkowskiAdrian Cognac
Współpraca choreograficzna: Weronika Pelczyńska
wykonanie: Olga MysłowskaDaniel PigońskiChór w Ruchu

„Pieśń przyszłości” to utwór na budynek i chór. „Pieśń”  jest manifestem artystycznym poświęconym obronie przed zniszczeniem i realizacją potencjału projektu „Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31”.
Kompozycję przygotowaną przez Olgę Mysłowską i Daniela Pigońskiego wykona 30 osobowy Chór w Ruchu na dziedzińcu budynku dawnej szkoły, a obecnie siedziby Teatru Komuna Warszawa. Warstwa muzyczna to połączenie tradycji minimalizmu z działaniami z pogranicza performansu i wykonawstwa muzyki konkretnej traktującej zastaną architekturę jako instrument. Słowa „Pieśni” odnosząc się do tradycji Bauhausu i modernizmu, będą opowiadać o wizjach przyszłości miasta, jako miejsca wspólnego i otwartego na różnorodność.

„Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29–31”, to wyjątkowa przestrzeń w centrum Warszawy. Na znajdującej się w obrębie dawnego ogrodu pomologicznego działce, stoją dwa budynki szkolne będące świetnym przykładem powojennego modernizmu w architekturze polskiej. Przez prawie dziesięć lat stały nieużytkowane. Od czterech lat dawna szkoła podstawowa jest siedzibą Teatru Komuna Warszawa. Ta społeczna instytucja kultury co roku organizuje tu przeszło 150 imprez stając się jednym z najważniejszych adresów niezależnej kultury w Warszawie.

Festiwal „Nowy Europejski Bauhaus” jest wydarzeniem organizowanym przez Komisję Europejską. Ma swoje odsłonę w Brukseli i miastach całej Europy. Poprzez dyskusję, wystawy i wydarzenia artystyczne propaguje architektoniczne i urbanistyczne wizje budowania zrównoważonej i włączającej wszystkich przyszłości.

Chór w Ruchu – to społeczny, eksperymentalny nowy chór (z historią). Przez 9 ostatnich lat rozwijał się przy jednym z warszawskich muzeów, tworząc performanse, działania towarzyszące wystawom, ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowując chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Współpracował w tym czasie m.in. z Seanem Palmerem, Jakubem Pałysem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, Aleksandrą Gryką. Dzięki tym projektom powstała inkluzywna społeczność, łącząca osoby poszukujące niestandardowych środków wyrazu, które chcą dalej (współ)działać i (współ)tworzyć na pograniczu muzyki, performatyki, sztuk wizualnych i pracy z przestrzenią. Chór w Ruchu jest inicjatywą otwartą, w momencie zmiany i w gotowości na nowe działania i potencjalności.

Komentarze
Udostepnij