Zapowiedzi

Koncert Wielkopostny w Operze na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na Koncert Wielkopostny, który odbędzie się w niedzielę 24 marca o 20.00 w kościele pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha 9 w Szczecinie. Połączone chóry: Opery na Zamku i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT wykonają utwory Giuseppe Verdiego i Gabriel Fauré’a.

Średniowieczna sekwencja „Stabat Mater” od wieków jest inspiracją dla wielu artystów – pisarzy, malarzy, kompozytorów. Temat ten podjął również Giuseppe Verdi, znany przede wszystkim jako twórca wielkich oper. „Stabat Mater” na chór i orkiestrę to ostatnie dzieło wybitnego kompozytora, które skomponował u kresu życia w wieku 84 lat. Utwór mimo zwięzłej formy ma wyrazisty i monumentalny charakter dzięki wielkiej obsadzie wykonawczej.

„Messe de Requiem” op. 48 to najbardziej znane dzieło francuskiego kompozytora Gabriela Fauré, które przyniosło mu światową sławę. Utwór na sopran i baryton solo, chór, organy oraz orkiestrę uważany jest za jedno z najpiękniejszych requiem XIX wieku. Ma subtelne i delikatne brzmienie, koncentruje się na wiecznym odpoczynku i ukojeniu. Różni się od tradycyjnego requiem tym, że składa się z zaledwie siedmiu części: „Introit” połączony z „Kyrie”, „Offertoire”, „Sanctus”, „Pie Jesu”, „Agnus Dei” – łącznie z „Lux aeterna”, a także „Libera me” oraz „In Paradisum”. Wykonane na pogrzebie kompozytora w 1924 r., podczas koncertu wielkopostnego upamiętni 100. rocznicę jego śmierci.

Obsada:

Chór Opery na Zamku

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie przygotowanie Szymon Wyrzykowski

Tomasz Łuczak: baryton

Tetiana Bilchak: sopran

Orkiestra Opery na Zamku

Dyrygent: Małgorzata Bornowska

projekt plakat: Tomasz Sadowski

Komentarze
Udostepnij