Zapowiedzi

Konferencja podsumowująca projekt „Szczeliny” we Wrocławiu

Col tempo / Z biegiem czasu

Konferencja podsumowująca cykl „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” z udziałem Natalii Kruszyny i Rity Jankowskiej, prowadzenie Monika Wachowicz i Jarosław Fret

oraz transmisja online na Facebooku Instytutu Grotowskiego

Przed nami ostatnia, kwietniowa odsłona cyklu. Po blisko sześciu miesiącach wypełnionych zróżnicowanymi wydarzeniami – od seansu teatralnego po performans, poprzez koncerty, filmy i wystawy – pragniemy zaprosić Państwa na konferencję podsumowującą cały cykl – „Col tempo / Z biegiem czasu”, w którym wezmą udział, obok pomysłodawczyni cyklu Moniki Wachowicz, artystki Natalia Kruszyna i Rita Jankowska.

Spotkajmy się w sobotę 2 kwietnia 2022 o godz. 17.00 w Muzeum Współczesnym Wrocław, pl. Strzegomski 2a. Wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku Instytutu. Konferencję zwieńczy wystawa fotografii Małgorzaty Wachowicz „Prześwity i puste miejsca”, na której również mamy nadzieję

się z Państwem zobaczyć.

Czas, w którym przyszło nam żyć, pożera wszystko. Pożera także nasze dusze.

Stajemy się towarem, następnym numerem bez pamięci, przeszłości; zmieniamy się w jednostkę statystyczną. Tracąc duszę, tracimy poczucie bezpieczeństwa. To jak przerażający sen pełen przemocy!

Trzeba nam wrócić do źródła, do historii zapisanej w ciele, do tożsamości, do centrum naszego istnienia. Nie dajmy się rozproszyć. Biegnijmy przed czasem – może nawet kilka kroków przed nim. Pozwólmy przeprowadzić myśli i emocje przez szczelinę tak, aby uświadomić sobie i innym, że istnieje coś więcej niż wybór; że istnieje wolność, że nie muszę być wciąż w „albo”. Mogę tworzyć „i”.

Czy mogę już głośno krzyknąć: „Eureka”? Och nie, jeszcze nie! Ja też jestem „w czasie” i tylko wiernie dotrzymuję mu kroku. Ileż tu nagich zakamarków, ścieżek, które czekają na ślady – dowody ludzkiej wyobraźni? Chcę pozostać w tym labiryncie Kobiet Sztuk Performatywnych. Oto One – kobiety szalone z miłości do świata, ludzi; żywe i równocześnie nie-żywe, upiory, zjawy, kobiety o sercu smoka, potężne, niezniszczalne, przekuwające każdą szczelinę w narzędzie poznania.

Wiem, że nic nie jest „na zawsze”, ale dopóki tam jestem, słyszę bicia ich serc. A więc Jestem!

Monika Wachowicz

sob. 2.04.2022, 17.00

Muzeum Współczesne Wrocław, Café Muzeum; pl. Strzegomski 2a

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Czas trwania: ok. 60 min Partner: Muzeum Współczesne Wrocław

Proj. Barbara Kaczmarek

Komentarze
Udostepnij