Zapowiedzi

„Koniec się pani nie udał” Jacka Galińskiego. Oto wielki finał

Jacek Galińśki

„Koniec się pani nie udał”

Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 18 maja

Oto wielki finał! Piąta część bestsellerowego cyklu Jacka Galińskiego o perypetiach szalenie wpływowej i energicznej emerytki Zofii Wilkońskiej. Przezabawna komedia kryminalna, skrząca się ironią i absurdem.

140 000 sprzedanych egzemplarzy!!!

Rześka i bezkompromisowa Zofia trafia nagle, bez przygotowania do miejsca, które wydaje się niczym innym, jak czyśćcem.Po odpowiedzi na kilka trywialnych pytań ustawia się w kolejce do wyjścia. Przypadkowa zamiana biletów rzuca ją jednak tam,gdzie wcale nie powinna się znaleźć. Co więcej, sprytnie włącza się w prace podupadającego i przeznaczonego do likwidacji zespołu produkującego drobne dobre uczynki. Ma w tym jednak swój osobisty interes. Do pomocy angażuje porucznika Borewicza, Danutę Szaflarską i generała Jaruzelskiego. Tymczasem kobieta, z którą Wilkońska zamieniła się biletem, odnajduje ją i zaczyna szantażować.

Fragment:
– Nie mogę się przyzwyczaić, że jesteś kobietą.
– Hello – odpowiedziała, uśmiechając się i rozkładając ostentacyjnie ręce. – Co w tym dziwnego?
– Nie no, nic. To świetnie. Po prostu… na ziemi… na religii mówią, że jesteś mężczyzną.
– Co takiego? Mężczyzną? – parsknęła śmiechem, aż się delikatnie opluła.– Przepraszam – powiedziała, wycierając usta. – Mężczyzną? Przecież to posługacze. Praktycznie niepotrzebni. Stworzyłam ich z nudów, z twojego żebra, żeby miał ci kto ciężkie torby nosić, słoik odkręcić, ewentualnie kran naprawić. No i żeby miał ci kto mówić, że jesteś piękna.
– Księża mówią co innego – stwierdziłam ze smutkiem. – Co za księża? Też mężczyźni?
– No tak, oni twierdzą, że są twoimi przedstawicielami na ziemi i wyznają wiarę w twojego syna.
– W mojego syna? Nonsens!
– To prawda.
– Nie do wiary. – Zaśmiała się. – Mężczyźni uprawiają kult mojego syna?
Przeszła się w tę i z powrotem, zakładając ręce pod boki i patrząc w ziemię.
– Jezus! – zawołała. – Jezus! Chodź tu, leniu! – Nikt się nie odezwał. – Jezus, do jasnej cholery! Chodź tu natychmiast, bo ci wyłączę konsolę!

Jacek Galiński – laureat konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017. Autor bestsellerowych komedii kryminalnych o Zofii Wilkońskiej: Kółko się pani urwało, Komórki się pani pomyliły, Kratki się pani odbiły, Konkurenci się pani pozbyli. Zdobywca tytułu Hultaj Literacki 2019. Otrzymał nominację do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019. Koniec się pani nie udał to zwieńczenie uwielbianej przez czytelników serii.

Komentarze
Udostepnij