Zapowiedzi

Koniec tygodnia z Hamletem w Elblagu

W minioną sobotę odbyła się 309. premiera Teatru im. A. Sewruka w Elblągu – „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana w reżyserii Katarzyny Deszcz. Kto jeszcze nie widział najnowszego spektaklu, będzie miał okazję odwiedzić Teatr Sewruka i zobaczyć sztukę w ostatnie dni marca.

Akcję dramatu z jugosłowiańskiej wsi lat sześćdziesiątych reżyserka przeniosła do czasów polskiej współczesności. W małej miejscowości Głucha Dolna lokalne władze chcą skorzystać z projektu rządowego, doprowadzającego internet do wsi i miasteczek. Aby wziąć udział w projekcie trzeba wykazać się aktywnością kulturalną. Przypadek sprawia, że decydują się własnymi środkami i zasobami wystawić „Hamleta” Szekspira.

Zmierzenie się z „Hamletem” mieszkańców Głuchej Dolnej staje się niemałym wyzwaniem, dlatego nauczyciel wyznaczony do roli reżysera musi przepisać sztukę Szekspira na nowo. Dodatkowo tak obsadził role, że w życiu i charakterach wykonawców można odnaleźć wyraźne podobieństwa do odtwarzanych przez nich postaci. Staje się to źródłem wielu komicznych sytuacji. Z biegiem czasu coraz bardziej zatarta staje się różnica pomiędzy życiem a odtwarzanym dramatem.

Okazuje się, że mechanizmy władzy opisane kilka wieków temu przez Szekspira, są czymś stałym i niezmiennym jak ułomności i słabości tych, którzy u tej władzy zasiadają. Każdy kto posiada jakąś władze, albo z  niej w jakiś sposób korzysta, jest uwikłany w zależności, a chwyt „teatru w teatrze” pozwala to obnażyć.

Elbląska realizacja sztuki została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność, a Widzowie podkreślają, że ten spektakl to dużo śmiechu, ale i refleksji, bo podejmowany temat jest bardzo aktualny i każe zastanowić się nad rzeczywistością, w której się znajdujemy.

Komu nie udało się obejrzeć spektaklu w ubiegły weekend  może wybrać się do Teatru Sewruka na tę sztukę jeszcze w ostatnie dni marca (30 i 31 marca) oraz 2 kwietnia.

„Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”, reż. K. Deszcz, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu

Czwartek 30 marca, godz. 19:00

Piątek 31 marca, godz. 19:00

Niedziela 2 kwietnia, godz. 17:00

Komentarze
Udostepnij