Zapowiedzi

Konkurs na projekt wystawy w Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025

Polscy kuratorzy na London Design Biennale 2025!                              

Ogłaszamy konkurs na projekt wystawy w Pawilonie Polskim.

Instytut Adama Mickiewicza już po raz czwarty organizuje konkurs otwarty na autorską koncepcję wystawy lub instalacji do prezentacji w Polskim Pawilonie podczas London Design Biennale. Temat tej edycji – „Surface Reflections” – to pytanie o to jak osobiste odkrycia i historie odbijają się w twórcach i ich projektach.

Eksperymenty i odkrycia.

 “Nasze „Surface Reflections” uwzględniają odcienie ludzkich doświadczeń. (…) Starsza i dziecięca wersja nas samych czerpią z tej samej studni. – mówi Samuel Ross, dyrektor artystyczny tegorocznej edycji London Design Biennale. Tworzy zaangażowaną społecznie modę pod szyldem A-COLD-Wall i unikalny program grantowy Black British Artists Grants Programme.  Współpracuje z takimi markami jak Apple, LVMH i Nike. Liczy na to, że Biennale będzie przebiegać w duchu eksperymentu dążącego do zatarcia granic między designem a sztuką”

Jakich projektów szukamy?

“Szukamy nowoczesnych, interaktywnych projektów i doświadczonych kuratorów lub zespołów kuratorskich poruszających się swobodnie między designem, architekturą i sztuką, także na scenie międzynarodowej – mówi Olga Wysocka, dyrektor IAM – London Design Biennale to międzynarodowa przestrzeń wymiany najbardziej innowacyjnych projektów i wizji przyszłości.”

Koncepcja pawilonu powinna w oryginalny sposób popularyzować polską myśli projektową i być twórczą interpretacją tematu London Design Biennale.  Uwzględnienie w projekcie obu tych perspektyw będzie istotnym kryterium oceny prac konkursowych, której dokona międzynarodowe jury w składzie: Victoria Broackes (Dyrektorka London Design Biennale), Ivan Blasi (kurator nagrody im. Miesa van der Rohego), Anja Radović (Dyrektor Programowa Biennale Designu w Lublanie), Iwo Zmyślony (antropolog designu i wykładowca), Aleksandra Kędziorek (historyczka sztuki, kuratorka, redaktorka) i przedstawiciel Instytutu Adama Mickiewicza.

Projekty konkursowe należy zgłaszać do 15 lipca 2024 roku do godz. 16:00.

Konsultacje ze zwycięzcą London Design Biennale 2023

Nagroda dla „Poetics of Necessity” podczas poprzedniej edycji London Design Biennale, było ogromnym sukcesem polskich kuratorów – Michała Sikorskiego i Zofii Jaworowskiej i artysty Petro Valdimirova.  Zbiór 1200 okien, które miały posłużyć do odbudowy domów zburzonych podczas wojny w Ukrainie, wywołał ogromne poruszenie.  O wystawie było głośno – napisano o niej w ponad 60 artykułach prasowych, w tym w Wallpaper*, Design Week i ArchDaily, a wywiady z kuratorami ukazały się w prestiżowym Monocle i Reuters.  Michał Sikorski – współtwórca wystawy, poprowadzi w czerwcu spotkanie konsultacyjne dla kuratorów zainteresowanych udziałem w tegorocznym konkursie.  O szczegółach będziemy informować na stronie iam.pl i w social mediach.

Polskie sukcesy na londyńskim Design Biennale

Polscy kuratorzy wspierani przez Instytut Adama Mickiewicza wielokrotnie odnosili znaczące sukcesy na London Design Biennale.  W 2021 roku ogromną popularnością cieszyła się wystawa pt. „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” z 2021 roku. Wystawa pokazywała, jak tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Zaprezentowano ją na Biennale Designu w Lublanie, Triennale Architektury w Lizbonie, w krakowskim Muzeum Narodowym i w trakcie Vilnius Gallery Weekend.

Z kolei wystawa „A Matter Of Things” Małgorzaty Wesołowskiej z 2018 roku, oparta na subiektywnym wyborze obiektów znanych z historii ostatnich stu lat Polski, otrzymała wyróżnienie Honourable Mention

Regulamin i terminy

Projekty konkursowe należy zgłaszać do 15 lipca 2024 roku do godz. 16:00 w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza (ul. Mokotowska 25, 00-560 Warszawa). Pełne warunki i zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w Regulaminie Konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza (https://iam.pl/pl/konkursldb25).

Prezentacja wyłonionej w drodze konkursu wystawy/instalacji na londyńskim Biennale odbędzie się w dniach 5-29 czerwca 2025 roku. Dodatkowych informacji udzielamy pod adresem mailowym konkursldb@iam.pl. 

 Organizatorem konkursu jest Instytut Adama Mickiewicza. Partnerami konkursu są: Gdynia Design Days i Łódź Design Festival.

Zapytania dotyczące konkursu proszę kierować na email:

konkursldb@iam.pl

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Potwierdzeniem najwyższej jakości projektów realizowanych przez Instytut są nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych wystawach i festiwalach. W 2023 roku Polski Pawilon „Poetyka konieczności” zorganizowany przez IAM otrzymał medal na London Design Biennale.

Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – aktualizowany serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze
Udostepnij