Zapowiedzi

KORCZAK DZISIAJ. Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 14-27 listopada 2021

Nowatorskie spektakle z Polski i zagranicy na VOD.WARSZAWA.PL, działania performatywne zaplanowane przez artystkę Jaśminę Wójcik na terenie Warszawy, spotkania i debaty z twórcami w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 14-27 listopada 2021. Hasłem tegorocznej edycji jest INWENCJA.

Otaczająca rzeczywistość zmienia się dynamicznie. Festiwal co roku modyfikuje swoją formułę. Odpowiada na przemiany i potrzeby swoich odbiorców, którymi niezmiennie są młodzi ludzie. Naszym głównym celem jest budowanie z nimi partnerskiego dialogu na wielu poziomach. Inwencję traktujemy zatem nie jako wychodzenie „przed szereg”, ale „nadążanie” za młodymi widzami i widzkami – podkreśla dyrektor artystyczny Festiwalu Wojciech Faruga.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest po raz drugi realizowana w formule hybrydowej. Transmitowane spektakle festiwalu będą bezpłatnie dostępne na platformie vod.warszawa.pl, która pozwala na dostęp do różnych dziedzin sztuki i kultury.

Program tegorocznej edycji, jak co roku, skierowany jest do wszystkich młodych odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. Zarówno starsze nastolatki jak „najnaje” znajdą propozycje stworzone w oparciu o wiedzę i rozumienie ich potrzeb i uwarunkowań percepcyjnych. Zobaczymy nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych („Piotruś pan i Jakub Hak” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), młodą dramaturgię ( „Ojeja, albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia” z Wrocławskiego Teatru Lalek, „Ach jeżeli, przyjdę dać tak okrutne moje ostatnie pożegnanie” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy). Widocznym elementem tegorocznej edycji są spektakle powstające w dialogu i wspólnej obecności profesjonalnych artystów i młodych uczestników procesu twórczego, gdzie teatr rodzi się ze spotkania i wspólnej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością („Przemiany”z ze STUDIO teatrgalerii w koprodukcji z Teatrem Polskim i Małą Boską Komedią i „Autokorekta” z TR Warszawa). Znaczącym elementem tegorocznego programu są spektakle odwołujące się wprost do historii („Rutka” z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi oraz „Story Lab 1981. Stan Wojenny” z Teatru Ochoty w Warszawie).

W ramach wydarzenia odbędzie się działanie performatywne w przestrzeni miejskiej – KORCZAK LABORATORIUM pod hasłem „Jesteśmy jutrem” . Do projektu zaproszono reżyserkę i autorkę partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych – Jaśminę Wójcik. Artystka w trakcie swojej pracy z młodymi ludźmi w wieku 9-12 lat postara się na nowo odczytać wybrane fragmenty dzieł Janusza  Korczaka i odwiedzi niezwykłe miejsca związane z jego postacią, takich jak Nasz Dom Maryny Falskiej i Janusza Korczaka, wyjątkowy modernistyczny budynek na planie samolotu. Spotkania odbędą się 9, 13, 16, 20, 23 i 27 listopada. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: jasmina212@gmail.com do dnia 7 listopada.

KORCZAK DZISIAJ skupia się na dorobku i metodach pracy ważnych w tradycji polskiego teatru dla młodych widzów i widzek – pedagożek teatru. Bohaterką zeszłorocznej edycji była założycielka Festiwalu – Halina Machulska. W tym roku prezentowana będzie sylwetka aktorki, reżyserki, scenografki, trenerki, pedagog teatru, dramoterapeutki, animatorki społecznej i założycielki Teatru i Fundacji Wierzbak – Grażyny Wydrowskiej.

W tym roku ASSITEJ Polska i Festiwal KORCZAK DZISIAJ są organizatorami rezydencji artystycznej białoruskiej artystki Natalii Levanavej. Efekty współpracy z uczniami Szkoły Aktorskiej Machulskich w obrębie pracy dla „najnajmłodszych” zostaną pokazane na Festiwalu. 

25. Miedzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży

KORCZAK DZISIAJ

14-27 listopada 2021

Komentarze
Udostepnij