Zapowiedzi

Krakowski Teatr KTO zaprasza na „Weselisko”

Teatr KTO w roku wyborczym bezlitośnie diagnozuje kondycję polskiego społeczeństwa. Performatywne czytanie satyrycznego tekstu Bronisława Maja w inscenizacji Jerzego Zonia na motywach narodowego dramatu Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się 4 września i 2 października 2023 r.

Narodowy dramat trwa w najlepsze. Społeczeństwo na wskroś podzielone zastygło w być może ostatnim już tańcu. Jedni bezpowrotnie utracili zdolność do zabawy, inni zaś tylko w niej upatrują sensu. O jakimkolwiek dialogu nie może być mowy. Dwie wykluczające się narracje nie dają nadziei na możliwość przemówienia jednym głosem. Bal trwa, muzyka najniższych lotów, a chwiejny krok zbiera coraz szersze żniwo. Czy już na zawsze pozostaniemy skazani na mariaż inteligencji z głupotą i  zaangażowania z  totalną biernością?

Kraj na haju! Grajcy grają!
Widma do nas przybywają!

Nowe okoliczności wymagają nowego spojrzenia. Poeta Bronisław Maj w swym satyrycznym tekście nawiązuje do „Wesela” – narodowego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Jeszcze nikt tak bezlitośnie nie zdiagnozował aktualnej kondycji polskiego społeczeństwa.

W spektaklu wykorzystano także – w przytoczeniach lub parafrazach – fragmenty dzieł:  Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Aleksandra Fredry, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Zbigniewa Herberta, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Młynarskiego…

Gwiazdy krakowskiech scen teatralnych na weselnym przyjęciu w ogrodzie
W roku wyborczym Teatr KTO wraca do genialnego tekstu „Weseliska”. Pierwsze czytanie performatywne w gwiazdorskiej obsadzie odbędzie się 4 września w ogrodzie teatru na krakowskim Podgórzu. Wystąpią m.in.: Dominika Bednarczyk, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Materna, Grzegorz Turnau, Łukasz Szczepanowski i wielu, wielu innych. Kolejne, na scenie KTO – 2 października.

Zapowiada się iście inteligencka uczta przy dźwiękach muzyki disco polo. Jak przystało na prawdziwe wesele, będziemy świętować muzyką i tańcami, przy bogato zastawionym stole.
Bilety dostępne na stronie internetowej teatrkto.pl, pod numerem telefonu: +48 12 633 89 47 oraz w kasie.

4 września, godz. 16.00, ogród Teatru KTO
2 października, godz. 19.00, scena Teatru KTO

***

Bronisław Maj
„Weselisko”
na motywach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Scenariusz: Bronisław Maj, Jerzy Zoń
Inscenizacja i reżyseria: Jerzy Zoń
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Asystentki reżysera, producentki: Agnieszka Skowronek, Urszula Swałtek

Obsada (prezentacja 4 września)
Dominika Bednarczyk – Gospodyni 
Sławomir Bendykowski – Rycerz
Witold Bereś – Wernyhora
Juliusz Chrząstowski – Ksiądz
Krzysztof Cybulski – Jasiek
Rafał Dziwisz – Chochoł
Agnieszka Kijewska – Rachela
Radosław Krzyżowski – Gospodarz, Głos
Paulina Lasyk – Isia
Bronisław Maj – Poeta
Beata Malczewska – Radczyni
Krzysztof Materna – Dziennikarz
Franciszek Muła – Czepiec
Beata Schimscheiner – Widmo
Dariusz Starczewski – Hetman
Łukasz Szczepanowski – Pan Młody
Grzegorz Turnau – Stańczyk

Komentarze
Udostepnij