Zapowiedzi

„Król Mięsopust” już wkrótce w kieleckim Teatrze Żeromskiego

Inscenizacja „Króla Mięsopusta” w Kielcach

Jeszcze nie przebrzmiały echa premiery „Prezentu urodzinowego” wyreżyserowanego w kieleckim teatrze przez Jerzego Bończaka, a już ten sam reżyser wespół z dyrektorem Teatru im. Żeromskiego, Michałem Kotańskim, szykują nową premierę. Będzie nią „Król Mięsopust” Jarosława Marka Rymkiewicza.

Jest to opowieść o człowieku, który roi sobie, że mógłby być królem. Splot niezwykłych okoliczności sprawia, że marzenia się urzeczywistniają. Łakoma uciech łoża i stołu maltańska księżniczka Rosalinda nie chce poślubić ascetycznego króla hiszpańskiego Filipa, zdecydowanie bardziej pociąga ją silny i przystojny sługa królewski Florek. Z kolei Filipowi podoba się śliczna i zgrabna pomywaczka Kasia. Berło Filipa trafia w ręce Florka. Z abdykacji króla na rzecz chłopa nie wynika nic dobrego dla królestwa Hiszpanii. Dla bohaterów także ta nowa sytuacja okazuje się dużo mniej komfortowa niż wyobrażenia o niej. Nie wystarczy bowiem zostać królem, trzeba jeszcze tę pozycję utrzymać, zdobyć autorytet i szacunek poddanych, a to jest o wiele trudniejsze. Prawdziwy problem polega jednak na tym, że z tej pułapki nie ma już ucieczki. Wchodząc w rolę króla, Florek musi przyjąć ją w całości i ze wszystkimi konsekwencjami.

Scenografię do spektaklu przygotowała Kornelia Dzikowska, kostiumy – Sylwester Krupiński, muzykę skomponował Lubomir Grzelak, światła sceniczne reżyseruje Damian Pawella, a za ruch sceniczny odpowiada Paweł Łyskawa.

W obsadzie „Króla Mięsopusta” zobaczymy: Ewelinę Gronowską, Joannę Kasperek, Beatę Pszeniczną, Zuzannę Wierzbińską, Anetę Wirzinkiewicz, Mateusza Bernacika, Jacką Mąkę, Andrzeja Platę i Dawida Żłobińskiego.

Premiera odbędzie się 29 stycznia 2022 r. o godzinie 19.00, a pierwsze popremierowe spektakle zostaną zagrane 30 stycznia oraz 3 – 6, 10 – 14 lutego.

/KK/

Fot. plakat autorstwa Patryka Hardzieja

Komentarze
Udostepnij