Nowa wystawa działu Plastyki Nieprofesjonalnej, koncert z cyklu „Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim” oraz spotkania na Katowickich Targach Książki wokół publikacji Muzeum. Najważniejsze wydarzenia w Muzeum Śląskim w Katowicach w nadchodzących dniach!
1/
NOWA WYSTAWA
Czwartek, 7.11 godz. 18:00, Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej
Wernisaż wystawy „Krawczuk(owie). W poszukiwaniu Arkadii”
Kuratorki wystawy:
Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny.
Ekspozycja to przypomnienie twórczości malującej rodziny pochodzącej z Podola, czyli terenów dzisiejszej Ukrainy i przybyłej w latach 50. Dwudziestego wieku na Górny Śląsk.
Wystawa na przykładzie Bronisława Krawczuka i jego bliskich opowiadać będzie o losach ekspatriantów, trudzie odnalezienia się w nowej rzeczywistości, niespełnionych nadziejach i ciągłym poszukiwaniu szczęścia.
2 //
KATOWICKIE TARGI KSIĄŻKI
Zapraszamy na spotkania podczas tegorocznych Katowickich Targów Książki, które odbywać się będą w dniach 9-10 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Przygotowaliśmy dla Państwa spotkania udziałem gości promujące nasze dwie publikacje:
„Ikony dizajnu w województwie śląskim” oraz „Kopice. Historia utraconego piękna”.
Po każdym spotkaniu będzie okazja do zakupienia publikacji w promocyjnej cenie na naszym stoisku (stoisko 70) oraz zdobycia autografu od zaproszonych przez nas gości.
Piątek, 8.11 godz. 12:00 – 12:50
„Kopicki klejnot. Historia i współczesność, czyli kilka słów o zachowaniu dziedzictwa”.
Gościem spotkania będzie Maciej Mischok, Społeczny Opiekun Zabytków w Kopicach, historyk, przedsiębiorca, kolekcjoner i działacz społeczny, który przybliży niezwykłą historię pałacu w Kopicach i jego właścicieli, jednego z najznamienitszych śląskich rodów arystokratycznych. W tle dyskusji wiele barwnych i ciekawych wątków. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o pasjonatach, historii i jej znaczeniu dla współczesnych. Maciej Mischok jest opiekunem dziedzictwa rodziny Schaffgotschów w Kopicach od lat zaangażowany w ochronę dziedzictwa historycznego rodziny Schaffgotchów i Kopic w gminie Grodków.
Prowadzenie: Anetta Chlebica (Radio Katowice)
W trakcie spotkania będzie okazja przypomnieć dokonania i zasługi dla Śląska Schaffgotschów, jednego z największych rodów arystokratycznych Europy Środkowej, którego tradycje sięgają epoki średniowiecza. Śląska linia tej wielkiej, magnackiej rodziny została zapoczątkowana przez małżeństwo Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla z hrabią Hansem Ulrykiem Schaffgotschem.
Niezwykła jest historia późniejszej hrabiny Joanny, urodzonej na terenie dzisiejszego Zabrza, półsieroty oddanej na wychowanie służącej w domu Karola Goduli, kilkuletniej dziewczynki, która w krótkim czasie zyskuje sympatię słynnego śląskiego przedsiębiorcy i staje się dziedziczką jego fortuny, największej w dziejach Górnego Śląska. Znana jest jako „śląski Kopciuszek”, ale poznając jej dokonania, nie sposób o niej myśleć inaczej niż „industrialna księżniczka”, czy przekładając na bardziej współczesny język – „największa śląska bizneswoman”.
Niedziela, 10.11. godz. 14:00:14:50
„Architektura i dizajn, czyli słynne śląskie ikony. Największe osiągnięcia i kierunki rozwoju”.
Do dyskusji na temat najciekawszych, najbardziej rozpoznawalnych, a także wyjątkowych pod innymi względami przykładów architektury Górnego Śląska czy szeroko rozpoznawalnego śląskiego dizajnu, zaprosiliśmy prof. Irmę Kozinę, niekwestionowany autorytet w tym zakresie.
W trakcie spotkania będzie okazja do podsumowań, jak również do otwarcia nowych wątków w dyskusji.
Prowadzenie: Magdalena Niziołek, Muzeum Śląskie
Prof. ASP, dr hab. Irma Kozina specjalizuje się w badaniach nad sztuką nowoczesną i współczesną, często cytowana w zakresie sztuki i urbanistyki Śląska ze względu na liczne publikacje w tym temacie, działalność i szczególną sympatię dla tego wyjątkowego regionu. Zaangażowana w szereg działań na rzecz ratowania zabytków, organizatorka licznych konferencji, ceniona wykładowczyni, której wystąpienia od lat przyciągają słuchaczy, także spoza środowiska naukowego. Uhonorowana Nagrodą im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” za 2012 oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2018 roku, laureatka Śląskiej Nagrody Naukowej w 2020 roku.
Architektura Śląska jest mocno zróżnicowana z uwagi na bogatą historię regionu, liczne wpływy kulturowe i ważne przeobrażenia, szczególnie w epoce rozwoju przemysłu. Jednakże można wskazać pewne cechy, które ją wyróżniają, a wśród nich funkcjonalność, tak istotną dla współczesnych odbiorców.
3/
KONCERT
Niedziela, 17.11, godz. 18.00, sala audytorium
Richard Ayres – No. 42 (In the Alps – an animated concert)
Koncert Orkiestry Muzyki Nowej
Wykonawcy:
Joanna Freszel – sopran, Wojciech Kaszuba – trąbka, Szymon Bywalec – dyrygent, Orkiestra Muzyki Nowej
„In the Alps, (W Alpach)” to rodzaj teatralnego koncertu, którego główny temat stanowią najważniejsze europejskie góry Alpy, wokół których w pewnym sensie kształtowała się cywilizacja i kultura Europy. Utwór napisany w konwencji niemego kina, opisuje świat przyrody alpejskiej osadzając go jednak w kontekście egzystencjalnym.
Dwie główne postacie to Girl (Dziewczyna) – rola śpiewana przez sopran, i Bobli – alpejski samouk, trębacz-wirtuoz. Nie sposób było kompozytorowi uniknąć nawiązań – często bardzo charakterystycznych – do muzyki Gustawa Mahlera i Ryszarda Straussa, którzy byli zafascynowani Alpami i alpejskim folklorem. W utworze występują stylizowane na muzykę ludową tańce stolarzy, pasterzy i mnichów-Trapistów, którzy mieszkają w Alpach. Utwór jest podzielony na 3 akty. Pomiędzy nimi występują dwa interludia opowiadające o przepływie czasu. Pierwsze z nich przedstawia nam perspektywę czasową jednego z gatunków alpejskiej muchy, która żyje zaledwie kilka minut. Drugie zaś z perspektywy prehistorycznego największego wieloryba (Bugusha whale), który miał 71 metrów długości, i płuco wielkości słonia, a jego serce biło raz na minutę lub rzadziej. Jest to dzieło, które cieszy się uznaniem koneserów, a jednocześnie nie stwarza barier percepcyjnych u odbiorców nieosłuchanych z muzyką współczesną.
Orkiestra Muzyki Nowej założona w 1996 roku przez Aleksandra Lasonia jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który od 25 lat nieprzerwanie prowadzi regularną działalność artystyczną.
Orkiestra pracując – najpierw pod batutą założyciela zespołu – a od 2006 roku pod kierownictwem Szymona Bywalca stopniowo przekształcała się ze studenckiej grupy entuzjastów muzyki nowej w profesjonalny zespół potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury muzyki współczesnej. Realizuje wraz z partnerami zagranicznymi projekty prezentujące dorobek polskiej szkoły kompozytorskiej w najważniejszych zagranicznych ośrodkach muzycznych.
W ramach tej aktywności wykonywała polskie dzieła w Europejskich Stolicach Kultury tj.: Tallin, Wrocław, Mons oraz organizowała przedsięwzięcia muzyczne promujące muzykę polską w Aarhus, Wiedniu, Pradze Oslo, Kopenhadze, Pekinie, Paryżu, Freiburgu i Bratysławie. Od 2014 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach OMN realizuje cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności swój cykl koncertowy, w ramach którego w każdym sezonie prezentuje kilka programów z muzyką współczesną.