Zapowiedzi

„Kto opowie naszą historię?” – spotkanie w TR Warszawa i nowa publikacja Centrum Archiwistyki Społecznej

Centrum Archiwistyki Społecznej wydało „Podręcznik do historii mówionej” Marcina Jarząbka. To pierwszy tego typu przewodnik w języku polskim dla wszystkich, którzy chcą nagrywać, zapisywać, utrwalać i gromadzić opowieści. W związku z premierą książki CAS we współpracy z TR Warszawa 19 listopada organizuje spotkanie „Kto opowie naszą historię?”.

Jak działa pamięć? Dlaczego warto słuchać opowieści o przeszłości tych, którzy sami ją przeżyli? Jak przygotować się do takiej rozmowy i jak ją przeprowadzić? W końcu – czym jest historia mówiona? Najnowsza publikacja Centrum Archiwistyki Społecznej to pierwszy polski podręcznik do historii mówionej, który stanowi kompleksowe wprowadzenie do tej coraz popularniejszej dziedziny. Spotkanie towarzyszące premierze książki odbędą się 19 listopada w Warszawie. 

„To książka o tym, co się dzieje, gdy spotykają się dwie osoby i jedna z nich opowiada o swojej przeszłości”, podkreśla autor podręcznika, Marcin Jarząbek. „Podręcznik do historii mówionej” jest dla wszystkich, którzy chcą nagrywać, zapisywać, utrwalać i gromadzić opowieści. 

Kto opowie naszą historię?

Spotkanie towarzyszące premierze publikacji odbędzie się 19 listopada o godzinie 18.00 w TR Warszawa. Centrum Archiwistyki Społecznej i TR Warszawa zapraszają na dyskusję o roli i znaczeniu historii mówionej oraz archiwistyki społecznej w dokumentowaniu historii mało znanych lub pomijanych. Czy relacje historii mówionej i wzajemne słuchanie swoich opowieści może wzmacniać grupy zawodowe i mniejszościowe czy lokalne społeczności? 

Podczas rozmowy zostaną zaprezentowane fragmenty video wywiadów z pracownikami i pracownicami TR Warszawa zrealizowane przez aktora Dobromira Dymeckiego. W spotkaniu wezmą udział Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Marta Madejska (Miastograf.pl), Dobromir Dymecki (TR Warszawa), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), a poprowadzi ją dziennikarka i reporterka Aleksandra Boćkowska. Wstęp wolny! 

Więcej informacji: https://tinyurl.com/spotkanie-w-TR 

Podręcznik do historii mówionej

W ostatnich latach w Polsce nagrywanie wywiadów stało się niezwykle popularne. Historią mówioną zajmują się m.in. dziennikarze, nauczyciele, artyści, osoby związane z archiwami społecznymi, muzeami, bibliotekami i ośrodkami kultury – dzięki zgromadzonym relacjom budują własne opowieści o przeszłości i animują wokół nich społeczności. Nagrywają też badacze i badaczki oraz studenci i studentki – wywiad historii mówionej staje się dla nich źródłem do badań nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością. Dotychczas brakowało publikacji, która systematyzowałaby wiedzę o historii mówionej. Najnowszy podręcznik Centrum Archiwistyki Społecznej wypełnia tę lukę. 

Autor książki w przystępny i angażujący sposób pisze o korzeniach historii mówionej i ludzkiej pamięci. Instruuje, jak przygotować się do rozmowy i jak ją przeprowadzić, a później – w jaki sposób zarchiwizować, opracować i udostępnić nagranie. Daje wskazówki, w jaki sposób interpretować wywiady oraz w jakich działaniach (animacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i teatralnych czy badawczych) można z nich korzystać.

Jak otrzymać podręcznik?

„Podręcznik do historii mówionej” to publikacja darmowa, którą może zamówić każda zainteresowana osoba. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej: https://tinyurl.com/formularz-wysylka-podrecznika 

Wkrótce podręcznik będzie dostępny też w formatach: .pdf, .epub. i .mobi

„Podręcznik do historii mówionej” to kolejny z serii podręczników tworzonych z myślą o osobach zainteresowanych archiwistyką społeczną. W zeszłym roku Centrum Archiwistyki Społecznej wydało „Podręcznik dla archiwistów społecznych”: https://cas.org.pl/podrecznik/

Autor książki 

Marcin Jarząbek to historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki „Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego” (2017).

Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury założona przez Fundację Ośrodka KARTA i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Centrum rozwija ruch archiwistyki społecznej w Polsce – dzieli się wiedzą, popularyzuje ideę oraz pomaga w tworzeniu nowych archiwów społecznych i utrwalaniu ich dorobku. Więcej informacji: https://cas.org.pl/.

Komentarze
Udostepnij