Recenzje

Kto zabił i po co? W tym spektaklu ty decydujesz, jakie będzie zakończenie

„Morderca jest wśród nas” w reż. Joanny Drozdy w Teatrze Syrena w Warszawie – pisze Alicja Cembrowska.

Szukacie w teatrze czegoś „na luzie”? Lubicie zagadki kryminalne? Chcecie się pośmiać i zawsze marzyliście, żeby powiedzieć aktorom, co powinno wydarzyć się dalej? Zatem propozycja Teatru Syrena jest dla was.

„Morderca jest wśród nas” nie jest klasycznym spektaklem, co nawet w opisie zaznaczają twórcy. Nie ma sceny, nie ma widowni, nie ma sztywnego scenariusza. Joanna Drozda reżyseruje na żywo, a widzowie mogą brać aktywny udział w przebiegu historii – komentować, sugerować, reagować, przerywać, a ostatecznie zagłosować, kto jest mordercą.

Twórcy przenoszą nas do 1914 roku, chętnie czerpiąc z atmosfery tamtych czasów. Czasów kina niemego, rodzenia się pierwszych gwiazd i konfliktów, które później stawały się chwytliwymi hasłami pierwszych stron gazet lub gnały „po ludziach” w formie klasycznej plotki. Obserwujemy zatem początek kariery Apolonii Chałupiec, znanej bardziej jako Pola Negri i pracę nad filmem „Niewolnica zmysłów”, wkraczamy do wytwórni filmowej „Sfinks”, poznajemy Aleksandra Hertza.

Aktorzy – Jolanta Litwin-Sarzyńska, Kornelia Raniszewska, Anita Sobiechowska, Maciej Pesta, a także Joanna Drozda – bawią się tym, co robią, żywo reagują na sugestie i zaczepki widzów, „gotują się”, to znów przywołują do porządku – bo przecież mają do opowiedzenia historię. Muszą sprawdzić poszlaki i wysłuchać świadków zbrodni, by przekazać pałeczkę obserwatorom dochodzenia w sprawie morderstwa młodej aktorki. Ostatecznie to widownia zdecyduje o dalszym przebiegu zdarzeń, a każdy „spektakl” jest całkowicie unikatowy.

Cykl kryminalnych zagadek w proponowanej przez Teatr Syrena konwencji to solidna dawka, nomen omen, dobrej zabawy. Szczególnie dla tych, którzy zdecydują się aktywnie uczestniczyć w fabule, przyjmą jedną z proponowanych ról i po prostu dadzą ponieść się fantazji – bo wtedy robi się naprawdę ciekawie i śmiesznie.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , , , , ,