Zapowiedzi

„Kuliści” – premiera projektu Modelatornia w Opolu

Grudzień w Teatrze im. Jana Kochanowskiego będzie miesiącem nowości. Widzowie zobaczą aż na 3 premiery!

Rozpoczynamy 3 grudnia premierą spektaklu Kuliści, który jest realizacją zwycięskiego projektu w Konkursie na Projekt Teatralny Modelatornia. Tym razem, po raz pierwszy, zaproszeni finaliści konkursu odbyli dwutygodniową rezydencję artystyczną w teatrze, podczas której mogli dopracować swój pomysł pod okiem ekspertów.

Już po raz czwarty Teatr im. Kochanowskiego w Opolu zaoferował młodym twórczyniom i twórcom możliwość realizacji projektu teatralnego według własnej koncepcji. Projekty sceniczne (niekoniecznie stricte teatralne) można było zgłaszać w otwartym konkursie, którego główną nagrodą jest realizacja pomysłu z pełnym wsparciem merytorycznym, produkcyjnym i promocyjnym.

Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia, będący częścią trzyletniego programu Triennale na Modelatorni to zachęta do poszukiwania nowych języków, form i sposobów nawiązania dialogu z publicznością. Modelatornia, jako scena eksperymentów jest miejscem prezentacji prac wychodzących poza klasyczne ramy teatru. Zobaczymy tu przedstawienia sytuujące się na styku dziedzin, czerpiące ze sztuk wizualnych, sound artu, tańca, nowego dramatu czy filmu. Realizacje wyłonione w ramach konkursu weszły do repertuaru teatru. W ubiegłych latach były to kolejno: Zakonnice odchodzą po cichu (reż. Daria Kopiec), Moją ulicą płynie rzeka (reż. Elżbieta Depta), Czarna skóra, białe maski (reż. Wiktor Bagiński).

Tym razem, po raz pierwszy, zaproszeni finaliści konkursu odbyli dwutygodniową rezydencję artystyczną w teatrze, podczas której mogli dopracować swój pomysł pod okiem ekspertów. Spośród trzech zakwalifikowanych do finału projektów, jeden został wybrany do realizacji – to spektakl Kuliści, będący wynikiem pracy zespołowej, z dramaturgią Patrycji Kowańskiej i choreografią Weroniki Pelczyńskiej. Zwycięską realizację będzie można oglądać na scenie Modelatornia premierowo już 3 grudnia!

Kuliści są wynikiem pracy z obiektem choreograficznym zwanym kulą. Używając metafory kuli, a jednocześnie fizycznie kreując na scenie kulopodobne cielesne formacje, twórczynie spektaklu zachęcają do patrzenia na ciało jako indywidualną planetę. Planetę, o którą możemy zadbać poprzez kontakt z drugim ciałem i wrażliwość na nie.


„Kuliści”

Na początku była kula, czyli forma choreograficzna, w której zlepione ze sobą ciała dwóch kobiet dążą do zbudowania idealnego obiektu kulistego. Choreografia współczesna wtacza się do teatru i tak powstają Kuliści: osobliwa drużyna oferująca widzom nowe modele (współ)uczestnictwa w tym, co trudne do uchwycenia. Twórczynie spektaklu zadają pytanie o społeczną rolę teatru i jego potencjał katartyczny.

CHOREOGRAFIA: Weronika Pelczyńska

DRAMATURGIA: Patrycja Kowańska

KOSTIUMY: Monika Nyckowska

REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Joanna Leśnierowska

MUZYKA: Natan Kryszk

KONCEPT: praca zespołowa

KREACJA I WYKONANIE: Magda Fejdasz, Cecylia Jacewska-Caban, Monika Szpunar, Michał Świtała, Konrad Wosik

Strona spektaklu:

Modelatorania:

Modelatornia

Premiera:
3 grudnia 2021 r. – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, MODELATORNIA

fot. Klaudyna Schubert

Komentarze
Udostepnij