Zapowiedzi

„Kurierka z Tatr” w Wydawnictwie MUZA SA

„To nie tylko opowieść o dziewczynie, która była odważna i zginęła za ojczyznę. To historia młodej kobiety, która miała przed sobą całe życie tak drastycznie przerwane przez wojnę.”

  • Ałbena Grabowska

Siedmiokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, przewodniczka tatrzańska, kurierka, konspiratorka, góralka, patriotka, bohaterka. Helena Marusarzówna, mimo bardzo krótkiego życia, w wyjątkowy sposób zapisała się na kartach polskiej historii. Jej beletryzowana biografia „Kurierka z Tatr” autorstwa Sylwii Winnik pojawi się w księgarniach już 8 listopada!

Helena Marusarzówna nie tylko zdobywała szczyty sportowej sławy, ale także stanęła w obronie Polski w jednym z najtrudniejszych okresów jej historii – podczas II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku podjęła odważną i trudną dla siebie decyzję.. Stała się jedną z kurierek tatrzańskich.  Przez niebezpieczne górskie szlaki przenosiła dokumenty, broń, pieniądze. Przeprowadzała ludzi, którzy uciekali przed gestapo.

Przetrzymywana i torturowana w niemieckich więzieniach cierpiała katusze. Dla Heleny najważniejsi jednak byli inni ludzie.. Ci, którzy ją pamiętają, wspominają jako silną i odważną dziewczynę, która dla drugiego człowieka była w stanie zapłacić najwyższą cenę – poświęcić swoje życie.

Przez brata, słynnego sportowca, Stanisława Marusarza, Helena była nazywana demonem nart. Zresztą pierwsze narty, których używała, zostały skonstruowane właśnie przez niego. To książki jego autorstwa, rozmowy z rodziną oraz wspomnienia znających Helenę osób stały się kanwą fabuły „Kurierki z Tatr”.

Sylwia Winnik z pietyzmem odtwarza w swojej książce każdy detal tamtych dni (pogodę, szlaki, które przemierzali,, emocje). Tworzy historię pełną heroizmu, poświęcenia i wielkiej przyjaźni. „Kurierka z Tatr” to także opowieść o historii polskiego sportu, wytrwałości kobiet w dążeniu do sukcesu sportowego i barwnym świecie międzywojennego Zakopanego. To również wspomnienie o rodzeństwie Marusarzów, których losy splotły się z wojenną zawieruchą. 

Sylwia Winnik, z domu Grochala, pisarka, dziennikarka, urodzona w 1989 roku w Ząbkowicach Śląskich. Pisze o historii przez pryzmat ludzi i ich osobistych opowieści, bo historia to człowiek i jego los. Autorka książek: Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka, Tylko przeżyć, Moc truchleje, Dzieci z Pawiaka oraz bestselleru Dziewczęta z Auschwitz (w 2018 roku publikacja ta była nominowana w plebiscycie Najlepsza Książka Roku na Lubimyczytać.pl, a w roku 2019 ukazało się jej czeskie wydanie).

Tytuł: „Kurierka z Tatr”

Autorka: Sylwia Winnik

Premiera: 8.11.2023

Cena: 44,90 zł

Liczba stron: 320 MUZA SA

Komentarze
Udostepnij