Zapowiedzi

Kuszlik – Maksymiuk. Koncert symfoniczny Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia odbędzie się koncert symfoniczny, w którym usłyszymy laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego Jakuba Kuszlika oraz instrumentalistów Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka.

„Autentycznie lubię jesień, kiedy spadają liście, moje myśli stają się bogatsze i ważniejsze” – przyznał w jednym z wywiadów maestro Jerzy Maksymiuk. Owocem tej szczególnej inspiracji jest otwierający program koncertu utwór Liście gdzieniegdzie spadające. Kompozytor osobiście wykona partię fortepianu i wraz z Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej wprowadzi publiczność w nastrój skupienia i zadumy, by następnie – już w roli dyrygenta – odmalować paletę barw i odcieni Beethovenowskiej twórczości.

Podczas wydarzenia solową partię w III Koncercie fortepianowym c-moll ostatniego z wiedeńskich klasyków wykona laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego – Jakub Kuszlik. Utwór przepełniony jest emocjami zaklętymi w kolejnych częściach – od poczucia zwątpienia, przez głęboką uczuciowość środkowego Largo, aż po nieco żartobliwe, lecz nie pozbawione cienia melancholii finałowe rondo.

Zmienność nastrojów tkwi także w IV Symfonii B-dur op. 60. Określana jako najbardziej pogodna z dziewięciu symfonii mistrza, rozpoczyna się ustępem zgoła ponurym. Z tajemnicy wyłania się jednak radosne światło, które nie gaśnie aż do wirtuozowskiego finału, wymagającego niezwykłej precyzji wykonania.

KONCERT SYMFONICZNY KUSZLIK-MAKSYMIUK

14 kwietnia, godzina 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

PROGRAM

Jerzy Maksymiuk – Liście gdzieniegdzie spadające na smyczki i fortepian

(partia fortepianu w wykonaniu kompozytora)

Ludwig van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37

1. Allegro con brio

2. Largo

3. Rondo. Allegro – Presto

— PRZERWA —

Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60

1. Adagio – Allegro vivace

2. Adagio

3. Allegro vivace

4. Allegro ma non troppo

WYKONAWCY

JAKUB KUSZLIK FORTEPIAN

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

JERZY MAKSYMIUK DYRYGENT

Bilety na wydarzenie do nabycia na stronie https://kicket.com/warszawa

Więcej informacji na stronie operakrolewska.pl.

Komentarze
Udostepnij