Zapowiedzi

Kwietniowa nowość PIW: CHŁOPIEC W OGNIU

Alan Sasinowski

CHŁOPIEC W OGNIU
pierwsze wydanie

Chłopca w ogniu można przewrotnie określić komedią romantyczną i zarazem mrocznym dreszczowcem, choć autor nie flirtuje z literaturą popularną ani z łatwymi rozwiązaniami. To opowieść o kryzysie męskości i dojrzewaniu, rolach płciowych, w tym modelu „silnej, niezależnej kobiety”, dzieciństwie. I przemocy. 

To proza wartka i inteligentna, w której nie znać żadnych oznak zmęczenia koncepcji czy manieryzmu. Sasinowski prowadzi narrację pewną ręką, ale świat szkicuje lekką kreską. W efekcie swą fikcją zapewnia błyskotliwą zabawę dającą wiele satysfakcji czytelniczej. Otrzymujemy opowieść kunsztownie zamkniętą, a zarazem z premedytacją urwaną. Pełną niedopowiedzeń i ukrytych ciągów dalszych. Dyskretną i uważną. Ironiczną i empatyczną. Na koniec wszystko okazuje się nieoczywiste – z wyjątkiem bólu. Bólu, który jak ogień, spopiela i oczyszcza.

Alan Sasinowski należy do grupy utalentowanych prozaików urodzonych w latach osiemdziesiątych XX wieku. Zadebiutował – i to całkiem udanie – w roku 2006 powieścią Sukces. Potem opublikował utwory prozatorskie: Rupieć (2010), Pełna kontrola (2011), Szczery facet (2016), Wysokie chmury (2019). Wydał także zbiór szkiców o literaturze: Apetyt na eksces (2015).  Akcja fabularna większości utworów rozgrywa się w Szczecinie, rodzinnym mieście autora. W Chłopcu w ogniu obok Szczecina pojawia się również Warszawa.

Alan Sasinowski
CHŁOPIEC W OGNIU
Państwowy Instytut Wydawniczy
seria: Polska Proza Współczesna
Wydanie pierwsze, Warszawa 2023
Tytuł dostępny również jako e-book

Komentarze
Udostepnij