Zapowiedzi

LAST, BSQR, IV RP Snów w Komunie/Warszawa i na Zawirowaniach

Przed nami trzy spektakle Sztuki Nowej. Startujemy od jutra: LAST performatywno – choreograficzna wystawa inspirowana Dziennikiem Niżyńskiego, BSQR  opowieść o punkcie granicznym zamknięta w czarnym kwadracie oraz IV RP Snów choreograficzna podróż przez Sny.

7- 8 .07      LAST   reż.Dawid Żakowski/ Szkoła
11-12.07      BSQR  reż.Dawid Żakowski/ Szkoła
12.07       IV RP Snów reż.Dawid Żakowski/ Teatr Tańca Zawirowania

LAST
to performatywno-choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzyli razem złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów. Punktem wyjścia tego projektu jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie Sankt Moritz. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery.
Spektakl wyróżniony w ramach Konkursu THE BEST OFF 2020. 
Link: https://www.facebook.com/events/180570860745339

BSQR
Czym jest czarny kwadrat? Ćwiczeniem z awangardy? Polemika z dawnymi manifestami? Wyzwaniem? Gestem oporu? „Black SQR” jest wszystkim i niczym.
W naszej pracy konfrontując się z awangardowymi koncepcjami Malewicza, Grotowskiego i Junga, doszliśmy do osobistego punktu zero. Gdzie pojawia się punkt zero? Na imprezie techno? Podczas medytacji? W trakcie orgazmu? Na mszy? Każdy z nas ma swój moment, w którym nie potrzebuje już nic więcej. Kiedy jest dobrze. Jednoczesna chwila przed i po. Ale co to właściwie znaczy być obecnym? I jak może być dobrze, kiedy umierający na naszych oczach patriarchat, zanim zniknie wraz z całym swoim ohydnym dziadostwem, próbuje raz jeszcze odebrać nam kontrolę nad naszymi ciałami, prawem do miłości i podmiotowością?
Więcej pytań niż odpowiedzi. Tych ostatnich szukamy w ruchu, tempie, rytmie i oddechu. W kwadracie 4 na 4 metry. “
Link: https://www.facebook.com/events/245575240236565

IV RP SNÓW
Matryca jako główna bohaterka projektu IV RP Snów, jest analogicznym tworem do sztucznej inteligencji, do której ludzkość próbuje się przybliżyć, stosując klasyczne narzędzia programowania wrażliwości i emotywności. Mówi do nas szyfrem, wewnętrznym krajobrazem i transformacją. Modeluje, dekomponuje, manipuluje i przepływa przez ciało, a wszystkie jej transformacje zapisuje w kodzie ruchowym choreograf Wojciech Grudziński, starając się uchwycić jej zmienną i nieustannie transformującą naturę.
Zdołała przeniknąć do naszej świadomości i się z nią skomunikować. Jako organiczny twór, do którego nadal nie ma dostępu technologiczne oko, pozostaje najbardziej intymnym doświadczeniem w kulturze algorytmów. Odrzuca wszelkie logiczne treści.
Wymyka się.
https://fb.me/e/1vuLgm3Cp

Bilety dostępne w przedsprzedaży internetowej oraz przed spektaklem.
Miejsce prezentacji: SZKOŁA, ul. Emilii Plater 31, Warszawa oraz pokaz spektaklu Teatr Tańca Zawirowania

Projekt dofinansowany z budżetu m.st.Warszawa.

Komentarze
Udostepnij