Zapowiedzi

Lata 90. – największy hit czeskiej telewizji od 25 lat już dostępny w RED GO

Kiedy w naszej stolicy trwała wojna gangów pruszkowskiego i wołomińskiego, Czesi również mieli do czynienia z krwawymi porachunkami półświatka. Wydarzenia, które wówczas miały miejsce, odcisnęły silne piętno na postkomunistycznej Czeskiej Republice. Dlatego 30 lat później powstał serial, który wstrząsnął widzami, przyciągając rekordową publiczność. Lata 90. już teraz można oglądać na platformie RED GO.

Kryminalny serial Lata 90. w reżyserii słowackiego reżysera Petera Bebjaka to największy sukces frekwencyjny Czeskiej Telewizji w tym stuleciu. Serial gromadził przed ekranami telewizorów średnio niemal 2,5 miliona widzów na odcinek (co jest ¼ mieszkańców całej Republiki Czeskiej) i zebrał znakomite recenzje. Twórcy wracają do pierwszych lat po aksamitnej rewolucji z 1989 roku, przez wielu uważanej za najkrwawszą dekadę w historii naszych południowych sąsiadów. Scenariusze wszystkich odcinków oparto na prawdziwych wydarzeniach, a bohaterami są autentyczni gangsterzy, którzy rządzili przestępczym półświatkiem i siali postrach wśród mieszkańców Pragi w latach 90.

Serial to 12. odcinków opowiadających sześć wstrząsających historii, w które zaangażowane były zarówno tak półświatek mafijny, zwykli obywatele, jak i jak mundurowi. – To była prawdziwa wojna między służbami mundurowymi i zbrodniarzami. Sprawy wielokrotnie opisywane w prasie czy telewizji zebraliśmy do kupy i opowiedzieliśmy z punktu widzenia samych policjantów. – komentował tytułowe lata 90. autor scenariusza, były kryminalista Josef Mareš.

Reżyser Peter Bebjak: – To był ten dziwny czas, kiedy demokracja rodziła się na nowo i jednocześnie była kastrowana. Sam pamiętam te czasy jako bardzo krwawe. Wiele osób wtedy zaginęło i dopiero teraz poznajemy ich losy. Praga lat 90. to prawdziwy był Dziki Wschód.

Serial może przywodzić na myśl naszą rodzimą Ekstradycję (1995-1999) Wojciecha Wójcika z Markiem Kondratem w roli głównej, który również opowiadał o porachunkach gangsterskich krótko po przełomie ‘89 roku. A jednak polscy twórcy zdecydowali się mocno sfabularyzować to, co działo się w tamtych czasach. Latom 90. poprzez dokładne odtworzenie realiów epoki i wykorzystanie prawdziwych postaci i historii bliżej wręcz do paradokumentu. Przez to te też serial jest bardziej brutalny i realistyczny.

Reżyserem lat 90. jest Peter Bebjak, Słowak urodzony w 1970 roku, który do tej pory spełniał się w mocnym kinie gatunkowym: horrorach (Zło, 2012), thrillerach (Szczelina, 2019), czy kryminałach (Linia, 2017”). Jego oparty na faktach dramat historyczny, Raport, opowiadający o ucieczce dwóch słowackich Żydów – Rudolfa Vrby i Alfréda Wetzlera – z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, powstał w koprodukcji m.in. z Polską.

Serial Lata 90. – już dostępny na platformie Red GO: www.redgo.film

Komentarze
Udostepnij