Zapowiedzi

Lato w Komunie Warszawa

Lato już w pełni zadomowiło się przy Emilii Plater 31 i prognoza zwiastuje ogrom atrakcji w czerwcu i lipcu. Komuna Warszawa zachęca do schowania się w cieniu i uważnego przestudiowania programu, ponieważ czeka tam sporo perełek.

Od plenerowego Kina Letniego, debaty i spektakli (IMPERIAL & EMMA), przez wspaniałe koncerty (DOM, MIR, CEL, SIKSA) i festiwale (Przyszłość Świata, Girls to the Front, 4 urodziny Radio Kapitał), a kończąc na urodzinowym voguingu czyli Balu u Bożny i Danila.

Kalendarze w dłoń, turnusy w odstawkę i prędko do Komuny!

CZERWIEC

23 czerwca zapraszamy na kolejną z kolei Rozmowę o ekosystemie sztuk performatywnych przed wakacyjną przerwą – tym razem na warsztat weźmiemy kluczowy dla polskich artystek_ów temat rezydencji i stypendiów.

W każdy czwartek czerwca i lipca nasz dziedziniec rozświetlają pokazy Kina Letniego w Szkole – w najbliższy rozpocznie się festiwal etiud studenckich Przyszłość Świata, który potrwa aż do piątku! Oprócz tego w programie znajdziecie perełki kina niezależnego takie jak: Godland, Blisko, Pięć diabłów czy Innocence.

Druga połowa czerwca to także wyczekane dodatkowe pokazy IMPERIAL, czyli poprzednio wyprzedanej do cna choreograficznej ody Pawła Sakowicza do walca i jego kulturowych implikacji. Zapraszamy gorąco! (24-26.06)

W ostatnich dniach miesiąca wróci do nas EMMA, czyli spektakl uznanego białoruskiego twórcy Mikity Ilyinchyka.Dzięki Urzędowi Dzielnicy Warszawa Śródmieście możecie zobaczyć ten spektakl za darmo – wejściówki są do odebrania za pośrednictwem naszej strony.

Pod koniec miesiąca (30.06) nasz dziedziniec ugości koncert zespołu DOM – czyli super formacji zrzeszającej jedne z największych talentów polskiej sceny muzyki alternatywnej. Mamy nadzieję, że nasze progi pomieszczą wszystkich chętnych.

LIPIEC

Miesiąc zaczniemy z przytupem świętując 4 urodziny Radia Kapitał przez 4 dni (6-9.07)! W programie koncerty, wystawy, spotkania, radio! Oprócz wydarzeń muzycznych także wystawy, radiowa szkoła gotowania i piknik oraz mecz piłki nożnej! Cały przychód z koncertów benefitowych zostanie przeznaczony na dalsze funkcjonowanie Radia.

W czwartkowe wieczory o Waszą rozrywkę zadba cykl Kino Letnie z 3 świetnymi arthouse’owymi hitami.

W połowie lipca (14.07) czekają nas koncerty dwóch duetów, MIR & CEL, skupiających kilka z czołowych postaci polskiej (i nie tylko) sceny muzyki alternatywnej: Huberta Zemlera, Bartosza Webera, Miłosza Pękalę oraz Felixa Kubina. Spodziewajcie się tanecznej nostalgii, mechanicznych brzmień i niezapomnianej podróży w nieznane!

Od 21 do 23 lipca Komunę przejmie SIKSA & Girls to the Front – czekać na Was będzie premiera książki, spektakl, koncert i after z głośnymi artystkami. Nie może Was tam zabraknąć!

Nigdy nie będzie takiego lata, jak to w Komunie Warszawa!

***

FESTIWAL ETIUD STUDENCKICH / KINO LETNIE W SZKOLE

PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA

22-23.06

22.00

wstęp wolny

Zapraszamy na dwa pokazy krótkometrażowych etiud stworzonych przez osoby studenckie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Jednym z zagadnień często poruszanym w przestrzeni artystycznej Komuny Warszawa jest spojrzenie w Przyszłość Świata, uświęcone czerwonym neonem znajdującym się w głównym korytarzu Szkoły. Festiwal ma na celu pokazanie w jaki sposób młodzi artyści audiowizualni – adepci polskich Szkół Filmowych patrzą na świat, w którym żyją i tworzą, a przede wszystkim: w jaki sposób wyobrażają sobie jego przyszłość. Poruszają tematy polityczne i społeczne, w różnych formach ekspresji wizualnej. Potrafią wciągnąć, skłonić do refleksji, nierzadko do uronienia łzy nad światem, w którym egzystujemy.

***

DEBATA

Rezydencje i stypendia, albo jak (prze)żyć na scenie (niezależnej)

23.06

18.00

wstęp wolny

Po spotkaniach dotyczących instytucji – roli teatrów, domów produkcyjnych i scen tańca – na ostatniej przed wakacyjną przerwą debacie, zapraszamy do rozmowy o indywidualnym systemie wpierania osób tworzących scenę sztuk performatywnych.

Udział wezmą m.in.:

Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy)

Szymon Adamczak (dramaturg, reżyser, stypendysta m.st. Warszawy)

Mateusz Szymanówka (kurator tańca, Sophiensaele, Berlin)

Ika Sienkiewicz-Nowacka (kuratorka działu rezydencji Centrum Sztuki Współczesnej)

Grzegorz Laszuk (Teatr Komuna Warszawa)

Prowadzenie:

Katarzyna Niedurny

***

TANIEC

IMPERIAL, chor. Paweł Sakowicz

24-25.06

19.00

bilety: 30/40 zł

kup bilet

Zapraszamy na dwa dodatkowe pokazy wyprzedanego i wirującego spektaklu Pawła Sakowicza, który niczym walc owładnął warszawską publiczność oraz prasę (Dwutygodnik, Czas Kultury, Wysokie Obcasy, Vogue, …).

***

KONCERT

DOM

30.06

19.00

kup bilety

DOM wyrósł z potrzeby wspólnoty, tworzenia i grania muzyki. Przewodnim motywem tej super formacji jest refleksyjna, psychodeliczna podróż. I jak to bywa w takiej podróży, można trafić do raju w objęciach San Pedro, zapętlić się w Produktywności, albo rozpuścić w jedności ze wszystkim jak Niebo – idąc za tytułami utworów z ich debiutanckiego albumu. Nie zadawajcie pytań – posłuchajcie.

Wystąpią: Maniucha Bikont, Piotr Domagalski, Michał Fetler, Gaba Kulka, Miłosz Pękala, Natalia Przybysz, Olga Mysłowska, Bartosz Weber, Tomasz Ziętek

***

KINO

KINO LETNIE W SZKOLE

22-23.06

PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA: FESTIWAL ETIUD STUDENCKICH

29.06

GODLAND reż. Hlynur Pálmason

13.07

BLISKO reż. Lucas Dhont

20.07

INNOCENCE reż. Guy Davidi

28.07

PIĘĆ DIABŁÓW reż. Léa Mysius

wstęp wolny

Otwieramy letni sezon filmowy! Wracamy z kinem plenerowym. Już od 8 czerwca w każdy czwartkowy wieczór na dziedzińcu szkoły przy ul. Emilii Plater 31 będzie można wyciągnąć się na leżaku z napojem i w pięknych okolicznościach miejskiej dżungli obejrzeć film na wielkim ekranie.

Każda osoba znajdzie tu coś dla siebie: od rozważań o naturze przyjaźni, przez skupienie się na roli dźwięków w ludzkim życiu, aż po filmy wyjątkowo absurdalne i dziwaczne. Letnie kino plenerowe Komuny Warszawa dostarcza wszystkiego czego potrzebne do zrelaksowania się po gorącym, czwartkowym dniu w mieście. Czego chcieć więcej?

Opiekunem cyklu oraz jego kuratorem jest Janek Kolankiewicz.

Projekt Kino Letnie w Szkole 2023 jest współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

***

FESTIWAL

4 URODZINY RADIA KAPITAŁ

6-9.07

Czwarte urodziny to ważny moment dla społeczności Radia Kapitał, który jest okazją do pobycia razem i poznania się ze słuchaczkami_ami, ale też do zebrania środki na dalsze funkcjonowanie radia. Stąd zamiast kwiatów i wina zainwestujcie w bilety na koncerty benefitowe. Cały przychód z nich trafi do skarbonki na dalsze nadawanie!

W programie koncerty, wystawy, spotkania, radio! Oprócz wydarzeń muzycznych także wystawy, radiowa szkoła gotowania i piknik oraz mecz piłki nożnej!

Radio Kapitał to fenomen kulturalno-społeczny: radio społecznościowe, które tworzy oddolnie i pro bono ponad 350 osób autorskich; które nadaje 24/7 niekomercyjny, ambitny artystyczny program. Są to audycje poświęcone muzyce niezależnej, sztuce współczesnej, literaturze, tematom społecznie zaangażowanym.

Dochód z wydarzeń radiowych w całości przeznaczamy na dalsze działania radia i jego rozwój.

https://radiokapital.pl/donate/ oraz na platformie Patronite – https://patronite.pl/radiokapital.

***

FESTIWAL

KW & GTTF presents: SIKSA*

*premiera książki, koncerty, spektakl, after

21-23.07

więcej informacji wkrótce

Girl to the Front & Komuna Warszawa zapraszają na mini festiwal, który połączy premierę książki SIKSY, jej spektakl i koncert, a także występ Kochliwej Magdy i after ze wspaniałymi artystkami.

SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę. Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy, czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym a to co niewypowiedziane z tym co wykrzyczane.

Od początku 2023 SIKSA koncertuje z najnowszym sezonem koncertowym pod tytułem „…a diablica gruchnie basem”.

https://siksa.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/xsiksax
https://www.instagram.com/siksa_forever/

***

KONCERTY

CEL + MIR

14.07

19.00

bilety: 45/55 zł

kup bilet

Zapraszamy na ekscytujący wieczór z dwoma formacjami, MIR & CEL, skupiającymi kilka z czołowych postaci polskiej (i nie tylko) sceny muzyki alternatywnej: Huberta Zemlera, Bartosza Webera, Miłosza Pękalę oraz Felixa Kubina. Obydwa składy zabiorą nas w retrofuturystyczne audiosfery i soniczne rubieże łącząc inspiracje m.in. krautrockiem, Can czy wczesnym Kraftwerkiem w przypadku CELu i lemowskim Solaris oraz muzyką elektroniczno-instrumentalną przełomu wieków w przypadku MIRu.

Spodziewajcie się tanecznej nostalgii, mechanicznych brzmień i niezapomnianej podróży w nieznane!

***

VOGUINGOWY BAL URODZINOWY

BAL BOŻNY & DANILA

15.07

16.00

kup bilety

Już 15.07 wracamy na patio Komuny by wspólnie celebrować urodziny Bożny i Danila – dobrze Wam znane osobistości polskiej sceny ballroom! Czy jesteście gotowe na ogromną porcję tańca, performansu i mody przy akompaniamencie znakomitej muzyki? Zapraszamy Was bardzo serdecznie na bal!

Działalność Teatru Komuna Warszawa wspierana jest przez m.st. Warszawa.

Komentarze
Udostepnij